Щодня в Україні 6 жінок помирає від цієї хвороби. Багато це чи мало? У масштабах багатомільйонної країни начебто і небагато, але, якщо подумати, що це чиїсь матері, сестри, доньки ... Так це дуже багато. За кожним випадком захворювання стоїть своя, цікава історія ...

 

Наталя, 42 роки. Успішний адвокат. Одна виховує доньку 19 років. Робота займає майже увесь її час, лікаря відвідати ніколи, та і ніщо її не турбувало. У гінеколога не була більше п'яти років. І ось сталася кровотеча. Довелося все-таки піти до лікаря. А діагноз був невтішний - запущений рак шийки матки. Радикальне лікування, на жаль, вже не допоможе. 8 місяців страждань та Наталі вже немає з нами.

 

Юлія, 32 роки. Народила доньку три роки тому. Нарешті з'явився час для візиту до лікаря. Та й привід знайшовся - з чоловіком вирішили запланувати ще одну дитину. І ось на огляді, як грім серед ясного неба, пролунав невтішний діагноз - рак шийки матки! Вона знала до вагітності про те, що у неї дисплазія шийки матки, однак не прислухалася до порад лікарів негайно пролікуватися, а хвороба за 4 роки прогресувала. Слава Богу, що виявили рак на такій стадії, що операція стала можливою. На щастя, Юлія буде жити і виховувати свою дочку. Але через операції вже більше не зможе мати дітей ...

 

Ці невтішні історії з одного боку трагічні, але з іншого - це ілюстрація неуважності і байдужості до свого здоров'я. Патологію шийки матки майже завжди видно неозброєним оком. Отже, її можна побачити і лікувати ще до того, як вона стали раком. Найчастіше все починається з ерозії. І помилково більшість жінок вважає, що ерозія - це просто рана, яку треба лікувати і вона заживе. Саме із-за такого помилкового уявлення багато починають використовувати різні свічки, тампони, мазі в надії на те, що таке лікування допоможе. Тому хочу пояснити: ерозія - це не рана, це просто ситуація, коли шийка матки покрита "неправильною" слизовою оболонкою, тобто на її поверхню виходить слизова, яка повинна знаходитися всередині шийкового каналу.

 

Важливо також знати, що ерозія буває допологова (яка виникає при гормональних порушень) та післяпологова (травматична). Якщо мова йде про допологову ерозію, то майже завжди лікар вибирає тактику спостереження - щорічний огляд шийки спеціальним мікроскопом (кольпоскопія) і  за допомогю аналізів. Цього достатньо для того, щоб не допустити  жодних "жахливих" наслідків. Якщо ж мова йде про травматичну післяпологову  ерозію, то найчастіше лікар запропонує жінці «припікання».

 

В залежності від ситуації та наявності обладнання, лікар може запропонувати різні варіанти лікування:  від діатермокоагуляції  і кріодеструкції , до більш сучасних і безпечних методів (аргоноплазмена вапоризація, лазерна вапоризаціяі та радіохвильове лікування). Після «припікання» на шийці утворюється ранка, яка потім заживає. Після цього жінка виліковується.

 

Проте, якщо пацієнтка ніяк не лікується, може розвинутися дисплазія. Під впливом різних негативних факторів епітелій, які покривають ерозію, ерозія видозмінюється і набуває деякі властивості пухлинного росту. Лікар бачить ці зміни при кольпоскопії. Також зміни показує мазок. Найчастіше дисплазію викликають високоонкогенні штами папиломавіруса людини (ВПЧ) - це така інфекція, яка передається статевим шляхом. Чоловіки, які переносять інфекцію, ніяк від неї не страждають. Презерватив, через те, що вірус дуже маленький, від цієї інфекції не захищає. Потрапивши в епітелій шийки матки, вірус починає розмножуватися і перетворює ерозію в дисплазію, а потім – в рак. Ця справа не одного дня. Процес проходить певні стадії розвитку: спочатку легка дисплазія, потім - помірна, потім важка і тільки потім - рак. Тому, якщо лікар поставив діагноз дисплазія, необхідність її лікування стосується всіх жінок: як тих, які народжували, так і тих, які ще не стали мамами. За лікування треба братися негайно!

 

Але небезпека захворювань шийки матки у тому, що вона практично ніяк не турбує жінок. Перші скарги з'являються тільки тоді, коли дисплазія перетворюється в рак. Але з цими скаргами йти до лікаря іноді буває вже пізно ...

 

Ганна, 21 рік. Їй в житті вже довелося пережити трагедію: на руках у дівчини померла від раку шийки матки її мама. Ганна - дочка Наталії, історію якої я розповіла вам на початку статті, вибрала для себе інший шлях : вона регулярно відвідує лікаря і прийняла рішення зробити вакцинацію від раку.

 

Євгенія, 38 років. Вона дисциплінована людина і відноситься до свого здоров'я дуже ретельно. Регулярно відвідує гінеколога, а про вакцину дізналася з Інтернету, запитавши коментар у свого лікаря. Після цього зробила щеплення не лише собі, а і своїм двом дочкам віком 16 і 12 р.

 

Саме тому хочу підкреслити важливість постійних оглядів у лікаря. Фахівці медичного  центру "MDclinic" допоможуть Вам в цьому. І пам'ятайте, що ваше життя і здоров'я залежить тільки від Вашої відповідальності і професійної допомоги лікарів!

 

Актуально

Окремо слід зупинитися на вірусі папіломи людини (ВПЧ). Інфекційна природа раку шийки матки доведена і саме за це відкриття німецький професор Харальд цур Хаузен отримав Нобелівську премію в області медицини і фізіології у 2008 році. І саме завдяки інфекційній природі раку у нас з'явилася можливість його профілактики. Річ у тому, що більше 70% жінок, яким виставлений цей діагноз, є носіями 16-18 штамів ВПЧ. Ці віруси є найагресивнішими з усіх високоонкогенних. На сьогодні зарубіжні вчені розробили спеціальну вакцину проти 16-18 штамів папіломавіруса. Ця вакцина допомагає попередити три випадки раку шийки матки з чотирьох, які можуть виникнути. Ось вже півтора роки вона є в Україні і українські жінки, так само як і зарубіжні мають можливість вакцинації. Вакцинація - це 3 уколи, які проводять впродовж 6-ти місяців: спочатку перший, потім через  1 місяць другий, а через 6 місяців - третій. Це дає стійкий захист від небезпечної інфекції протягом життя. Кому ж потрібне  щеплення? Простіше спочатку згадати тих жінок, яким немає ніякого сенсу це робити, у кого вірус вже викликав страшні наслідки - рак шийки матки і важку дисплазію. Іншим жінкам щеплення потрібно робити. «Ідеальні" пацієнтки для вакцинації - це дівчата до початку статевого життя. Для них немає необхідності проводити перед вакцинацією які-небудь додаткові обстеження. Потрібно тільки їх бажання. Інші ж жінки можуть робити вакцинацію, порадившись перед цим з лікарем. Також можна і потрібно вакцинуватися жінкам, які вже заразилися вірусом папіломи.

 

Статтю підготувала керівник "Центру здоров'я жінки" клініки "Медична Династія" Попова Тетяна Олексіївна.