«Після 40 життя тільки починається» - казала  героїня Віри Алентової у фільмі «Москва сльозам не вірить».  У 20 років в це дуже важко повірити. Однак роки йдуть, діти ростуть, виходять заміж, народжуються онуки... Все хочеться встигнути, всім допомогти. Та й на роботі у жінок кар'єра зазвичай менш стрімка, ніж у чоловіків. Пік її припадає на 40-45 років. Дорослі діти вимагають вже менше уваги – живи і радій, приділяй увагу собі, своєму чоловікові, подивися світ - подорожуй. Але саме в цей момент природа приготувала жінці не надто приємний сюрприз – клімактеричний синдром. Середній вік настання клімаксу в Україні 47 років, а середній вік настання смерті у жінок в нашій країні 75 років. Шляхом простих математичних підрахунків ми бачимо, що 1/3 свого життя жінка проводить в менопаузі. Як пройдуть ці роки? Це питання можна вирішити на користь жінки при сучасному рівні розвитку медицини.

 

Що ж є клімакс? Якщо перевести це слово, то ми дізнаємося, що означає воно «ступінь». Таким чином це певний етап у житті жінки і пов'язані прояви клімаксу із згасанням функції яєчників. Якщо мова не йде про хірургічне видалення яєчників (кастрації), то процес згасання функції яєчників відбувається повільно – зазвичай протягом кількох років. Спочатку менструації починають йти частіше – цикл скорочується, потім з'являються затримки, які інколи змінюються кровотечами. Менопауза – це остання менструація в житті жінки. Про те, що вона була останньою,  ми дізнаємося ретроспективно – через 1 рік. Якщо жінка не менструювала 1 рік, то менструацій вже не повинно бути і з'являється після 1 року кров'янисті виділення -  це привід  для звернення до лікаря, оскільки це може бути проявом дуже серйозних проблем.

 

 

Всі прояви клімактеричного синдрому можна розділити на ранні, середньо-тимчасові і пізні.

 

Ранні симптоми (припливи, пітливість, перепади артеріального тиску, серцебиття, дратівливість, зниження пам'яті і концентрації уваги, порушення сну) можуть з'являтися вже тоді, коли з'являються перші порушення менструального циклу і можуть продовжуватися у деяких жінок досить тривалий час – іноді  і до 10 років.

 

Через 1,5-2 роки після припинення менструацій до ранніх симптомів приєднуються середньо-тимчасові – вони пов'язані з атрофічними явищами в слизових оболонках як уро-генітального тракту, так і інших слизових організму (що наприклад вистилають суглоби зсередини, конъюктива очей, слизова оболонка порожнини рота). Починаються такі проблеми, як сухість і паління в піхві, іноді диспареунія (неможливість жити статевим життям), нетримання сечі, часті позиви і неприємні відчуття при сечовипусканні, болі і хрускіт в суглобах (особливо дрібних - кисті, голеностопу, лікті, коліна), саме в цей період  дуже швидко старіє шкіра.

 

Через 5 років після припинення менструації вже починають з'являтися пізні обмінні порушення – зміна фігури за чоловічим типом (відкладення жиру на животі і талії), підвищується ризик захворіти на атеросклероз і цукровий діабет 2-го типу, кістки починають втрачати кальцій і розвивається остеопороз (кістки стають крихкими, як скло), прогресує порушення пам'яті  і  у багатьох зрештою розвивається хвороба Альцгеймера (так зване старече недоумство). 

 

Всі ці порушення з'являються в організмі жінки саме тому, що яєчник перестає виробляти жіночий гормон – естроген. Він потрібен жінці не тільки для того, щоб вагітніти і менструювати. До нього чутливі всі органи і тканини жіночого організму і весь організм починає дуже страждати від його відсутності.

 

Часто мені доводиться чути заперечення – клімакс це не хвороба.  Це стан, до якого треба пристосуватися. Особисто я маю зовсім інші переконання. Навіщо мучитись і терпіти,  якщо є можливість вирішувати ці проблеми. Якщо так ставитися до вікових змін і не допомагати людям переживати їх, то в чому тоді функція сучасного лікаря? Навіщо наприклад надягати окуляри? Адже з віком людині вже належить бути старим і сліпим! Мені здається, що з віком стає дуже актуальним поняття не тільки тривалості життя, але і якості життя. І якщо говорити про якість життя жінки в менопаузі, то в сучасній медицині є повний набір можливостей, щоб надати цю якість.

 

Отже, лікування будь-якої патології може бути патогенетичним (усуває причини проблеми) і симптоматичним (усуває ті чи інші прояви захворювання).  Якщо говорити про клімакс, то причиною цього стану є дефіцит естрогену. Тому придумали спеціальні препарати замісної гормональної терапії, які містять дуже низькі дози натурального естрогену. Раніше дуже багато писали і говорили про еліксир вічної молодості, але про те, що його винайшли, тепер чомусь мовчать.

 

Пам'ятаєте пацієнтку, яка  просила професора Преображенского пересадити їй яєчники молодої мавпи? Вона не хотіла старіти. Так от  пігулки замісної гормональної терапії можна вважати як раз і не ліками, а маленьким шматочком яєчника, який працює. Прийом однієї пігулки на добу допомагає жіночому організму знаходитись «в тонусі» і не розсипатися на запчастини. Є різні препарати і різні схеми прийому – деякі з них призначені для жінок, яким видалили матку і яєчники, деякі для тих, які ще мають менструацію, але вже мають проблеми з климактеричними скаргами, деякі – для тих, у яких менструації вже закінчилися і їх відновлення вже небажано. Звичайно, який саме препарат вибрати в тому чи іншому випадку і який можна жінці приймати препарат,  виходячи з її стану здоров'я – вирішить лікар.  Але перше рішення безумовно за жінкою – вона повинна прийняти для себе рішення про те, чи вона хоче змінити своє життя на краще і чи так важливо для неї жити якісно. Якщо рішення прийняте, то з цим питанням можна звернутися до гінеколога або гінеколога-ендокринолога.

 

Якщо якісь аспекти стану здоров'я або упередження пацієнтки проти гормонального лікування не дозволяють призначити препарати ЗГТ (замісної гормональної терапії),  існують інші препарати, симптоматичні. Ці препарати безумовно не вирішують проблему в цілому, але тим не менш допомагають полегшити деякі симптоми клімаксу. До цієї групи відносяться гомеопатичні препарати, антигіпертензивні, антидепресанти, снодійні засоби, заспокійливі, препарати кальцію. Також може допомогти фізкультура, басейн, масаж, контрастний душ.

 

Особливу увагу потрібно приділити харчуванню. Дуже часто з настанням менопаузи жінки додають у вазі. Пам'ятаєте таку фразу – гладшаю  не від котлет,  а від років. В принципі вона цілком відповідає дійсності – з припиненням менструальної функції і зникненням естрогену з організму, він сам намагається компенсувати цю ситуацію, а єдина тканина в організмі, яка виробляє естроген-подібна речовина, це жир. І ось організм починає стрімко накопичувати. Ще організму допомагає в цьому сама жінка – «я їм так само, як раніше, але набираю вагу», - говорить вона. У самій цій фразі вже звучить відповідь на питання про те, чому йде збільшення ваги. Справа в тому, що з віком потреба і витрата енергії в організмі падає, зате харчові звички залишаються колишніми і калораж їжі починає сильно перевищувати потреби організму ,  згодом він починає відкладати запаси у вигляді жирової тканини. Харчуватися,  як раніше вже не можна – потрібно переглянути якість і кількість їжі, завести в будинку пароварку, відмовитися від жирного і смаженого – тоді зміни фігури перестануть Вас  засмучувати.

 

З віком також потрібно ретельно стежити за своїм здоров'ям і відвідувати лікаря не тільки тоді, коли щось болить. Але і приділяти увагу профілактичним досліджень. Після 40 років жінки повинні не рідше, ніж 1 раз на рік здавати загальний аналіз крові з формулою, кров на цукор, вимірювати артеріальний тиск, проходити УЗД органів черевної порожнини, проходити профілактичній огляд, де лікар зробить кольпоскопію, візьме цитологію, при необхідності – УЗД органів малого тазу, огляне молочні залози і призначить залежно від ситуації УЗД молочних залоз, мамографію. Сміливо вирушайте до лікаря, він знає як вам допомогти вирішити проблеми. І саме вам належить вирішити для себе,  як жити далі  і залишатися молодою, енергійною жінкою з блиском в очах, що постійно відповідає на питання "як вам вдається так чудово виглядати"?  чи терпіти усі неприємності клімаксу і скаржитися на свої проблеми сусідкам із словами "Господь терпів і нам велів".

 

Статтю підготувала керівник "Центру здоров'я жінки" медичного центру  "MDclinic" Попова Тетяна Олексіївна.