Молоді батьки часто хвилюються з приводу тім’ячка дитини. Який його розмір вважається нормальним – великий чи маленький? Чи існує небезпека травмувати його та порушити роботу головного мозку? В якому віці тім’ячко має повністю закритися? На ці та інші питання дасть відповіді ця стаття, яку підготувала дитячий невролог «MD clinic», лікар вищої категорії Назар Оксана Василівна.

 

Анатомічні особливості

 

У новонародженого всього 6 тім’ячок, але найвідоміше з них та найбільш важливе в діагностичному плані – переднє тім’ячко. Череп дитини в утробі матері має мати певний ступінь еластичності, щоб кістки могли легко сходитися та розходитися в процесі пологів. Після народження помітними залишаються лише переднє тім’ячко та інколи заднє. Останні 4 закриваються майже відразу, або мають настільки невеликий розмір, що їх непомітно.

 

Нормальний розмір переднього тім’ячка у новонародженого – від 0,5 до 4 см. Цей параметр, як і терміни закриття тім’ячка є індивідуальним для кожної дитини, і він не може самостійно свідчити про певні негаразди зі здоров’ям. Важливо, щоб під час огляду педіатр звернув увагу на тім’ячко, зафіксував його особливості, розміри, та за необхідності порекомендував проконсультуватися з дитячим неврологом. Всім дітям до року бажано пройти нейросонографії – УЗД головного мозку. Процедура безболісна та безпечна, але дуже інформативна, тому її рекомендують всім дітям, навіть за відсутності скарг та неврологічних симптомів.

 

Що має насторожити?

 

Є певні ознаки, які мають насторожити батьків. При таких симптомах бажано звернутися до дитячого невролога якомога скоріше:

  • повільне заростання тім’ячка (але таке може бути у дітей, що народилися з малою масою тіла);
  • розмір тім’ячка більше за 4 см;
  • занадто раннє закриття тім’ячка (у віці до 8 місяців);
  • запалість тім’ячка.

 

Діагностувати норма це чи симптом патології може тільки лікар.

 

Як доглядати за тім’ячком?

 

Наявність тім’ячка стає причиною страху у деяких батьків, які бояться травмувати голову дитини через нього. В нормі воно може пульсувати, бути запалим при спразі (якщо дитина давно не вживала рідини) та навіть набухати в період, коли дитина плаче. Якщо загальний стан дитини не порушено, і вона поводить себе так, як завжди, то приводів до занепокоєння немає.

 

Якихось особливих правил догляду за тім’ячком немає. При повторюванні звичайних щоденних процедур, таких як купання дитини, розчісування волосся або прогладжування по голові, ризик травми зведений нанівець. Звичайно, потрібно слідкувати за тим, щоб дитина не падала та не вдарилася головою. Але це правило стосується дітей будь-якого віку та не пов’язано саме з наявністю тім’ячка.

 

Щоб не пропустити неврологічні проблеми та слідкувати за розвитком малюка потрібно спостерігатись у дитячого невролога. Для дітей у віці до одного року графік відвідувань цього лікаря такий – у 1, 3, 6, 9 та 12 місяців. В ці періоди активно діти активно розвивають нові навички. Консультація лікаря допоможе Вам виявити проблеми, якщо вони є, а якщо все в порядку, це дасть Вам змогу бути впевненими у стані здоров’я дитини.