Овуляція – це процес, в результаті якого яйцеклітина виходить в маткову трубу. Це стає можливим завдяки розриву фолікула, що дозрів. Саме в цей період менструального циклу може відбутися запліднення. Овуляцію можна відслідкувати по різному: на допомогу приходять і суб’єктивні відчуття, і інструментальна діагностика. Це завдання часто стає актуальним для жінок, що планують вагітність, незважаючи на те, як протікає цей процес (природно чи зі стимуляцією).

 

Прислухайтесь до власного організму – які симптоми овуляції?

Найбільш часто овуляція відбувається всередині циклу, але все залежить від гормонального фону та індивідуальних особливостей організму жінки. Запліднення можливе не лише в цей період, але й за декілька днів до, а також протягом декількох днів після овуляції. Це пов'язано з тим, що сперматозоїди можуть зберігати свою активність у статевих шляхах жінки деякий час. 

 

Ознаки, що можуть вказувати на овуляцію:

  • несильний біль внизу живота;
  • зміна характеру виділень (вони стають більш в’язкими);
  • підвищена чутливість молочних залоз;
  • посилення лібідо;
  • зміна смакових вподобань та сприйняття запахів.

 

Окрім цього жінку можуть турбувати здуття живота та дискомфорт в районі кишечнику. Важливо пам’ятати, що якщо біль внизу живота має різкий або гострий характер, це може бути симптом розриву яєчника. Це невідкладний стан, при якому жінка потребує негайного надання медичної допомоги. Будь-які ознаки завжди суб’єктивні, тому для точної діагностики овуляції потрібно додатково користуватися іншими методами.

 

Зверніть увагу на спеціальний тест та календар овуляції

 

Ефективно відстежити овуляцію можна за допомогою тесту-стрічки. Його поверхня вкрита спеціальною речовиною, яка реагує на концентрацію лютеїнізуючого гормону (ЛГ) в сечі. Концентрація ЛГ зростає напередодні овуляції, тому тест, проведений в цей день буде позитивним. Визначити кількість цього гормону можна і в крові. Але для цього потрібно декілька раз на місяць здавати аналізи в лабораторії, в той самий час, як тест по сечі можна проводити в домашніх умовах.

Як порахувати овуляцію, знаючи середню тривалість менструального циклу? Для цього необхідно від даного числа відняти 16 днів. Наприклад, при циклі 28 днів овуляція наступає приблизно 12 день, при 30-денному циклі – на 15 день. Важливо розуміти, що цей метод дає лише приблизні результати, а більш точні дані можна отримати за допомогою УЗД та вимірювання базальної температури.

 

Фолікулометрія – інформативне та безпечне УЗ-дослідження

 

Фолікулометрія – це різновид ультразвукової діагностики, під час якого лікар може оцінити функціонування яєчників та і чи підтвердити чи спростувати факт настання овуляції. Дослідження проводять декілька разів протягом циклу в певні дні, які попередньо визначає гінеколог.

Завдяки фолікулометрії можна не лише оцінити повноцінність менструального циклу, а й виявити певні захворювання яєчників (наприклад, кісти). Часто цей метод обстеження рекомендується в комплексі пацієнткам, які давно не можуть завагітніти.

 

Вимірювання базальної температури

 

Базальна температура вимірюється в прямій кишці, і по її зростанню можна зробити висновок про можливу овуляцію. Процедуру потрібно проводити зранку, щоденно протягом усього циклу в один і той самий час (краще за все – з 6:00 до 7:00). Для вимірювання потрібно користуватися ртутним термометром, тому що електронні прилади можуть видавати похибку. Базальну температуру потрібно вимірювати одразу після пробудження, не встаючи з ліжка.

Протягом усього циклу необхідно вести графік базальної температури, щоразу фіксуючи отримані дані. До овуляції вона зазвичай не піднімається вище 37 °C, а в день виходу зрілої яйцеклітини відмітка на термометрі може різко збільшитися на 0,5 °C. Такий метод більш ефективний, ніж календарне визначення овуляції, але його точність дуже залежить від дотримання правил, що описані вище.

Лікарі центру «MD clinic» завжди готові Вас проконсультувати з питань планування вагітності, відстеження овуляції та ін. Їх мета – допомогти жінкам відчути радість материнства, а також зберегти їх репродуктивне здоров’я. Якщо у Вас є скарги або питання до гінеколога, записуйтесь на консультацію, і наші спеціалісти обов’язково дадуть на них відповідь, а також підкажуть, як краще вчинити в тій чи інший ситуації.