Мастит – це запальне захворювання молочних залоз, що має гострий перебіг та стає причиною значного дискомфорту. Основні симптоми цього захворювання – гострий біль в грудях, почервоніння шкіри в цій області, підвищення температури тіла та порушення загального стану. В тканинах молочної залози розвивається бактеріальна інфекція, тому вкрай важливо своєчасно обстежитися та розпочати лікування. Лікування маститу залежить від стадії його розвитку – спочатку можна спробувати консервативну терапію, але у випадку нагноєння потрібно хірургічне втручання.

 

Причина та симптоми маститу – як розпізнати хворобу ще до консультації мамолога?

 

Найчастіше мастит виникає у жінок, що годують грудьми. Через застій молока та неповне спорожнення молочної залози виникає лактостаз, який при інфікуванні може стати причиною розвитку маститу. Патогенні мікроби можуть потрапити в кров та лімфу  через тріщини сосків, що виникають при неправильному прикладанні дитини або при травмах цієї області.

Додаткові фактори, що підвищують ризик розвитку маститу:

  • зниження імунітету;
  • переохолодження організму;
  • стискання грудей під час сну в незручному положенні;
  • гіперлактація (надмірна секреція молока).

Запідозрити початок маститу нескладно, тому що його симптоми яскраво виражені. Жінку турбує сильний біль в грудях, інтенсивність якого постійно наростає. Шкіра в цій області стає червоною та гарячою на дотик, підвищується загальна температура тіла (вище 38 °C) та порушується загальний стан. З часом можуть збільшуватися місцево розташовані лімфовузли, і вони також стають болючими на дотик.

 

Діагностика маститу: огляд лікаря та УЗД молочних залоз

 

У випадку виникнення проблем з грудьми бажано якомога скоріше спланувати візит до лікаря. На початкових етапах хворобу можна зупинити без хірургічного втручання. Основний спосіб діагностики в цьому випадку – УЗД грудей. Цей метод обстеження дозволяє вивчити структуру тканин молочної залози та підтвердити чи спростувати діагноз «мастит».

Окрім цього лікар проводить зовнішній огляд та збирає анамнез. На основі всіх цих даних мамолог ставить діагноз та надає рекомендації щодо лікування та профілактики ускладнень. Якщо вам потрібна консультація мамолога на Позняках, звертайтеся в «MD clinic». В нашому центрі прийом проводить лікар Гаращенко Оксана Олександрівна. Окрім консультування вона проводить операції в стаціонарі, тому її досвід роботи не обмежується лише поліклінічною діяльністю. Під час консультації вона одразу може провести УЗД та надати подальші рекомендації.

 

Лікування

 

Мастит буває серозний та гнійний. У першому випадку в тканинах молочної залози накопичується  рідина та розвивається запальний процес, але гній при цьому не утворюється. На такому етапі можна і навіть потрібно продовжувати грудне вигодовування, причому краще частіше прикладати дитину до хворої молочної залози, щоб молоко в ній не застоювалося. З консервативної терапії можуть бути рекомендовані такі ліки:

  • антибіотики;
  • вітаміни;
  • препарати для загального зміцнення організму;
  • жарознижувальні.

При гнійному маститі потрібно дренування, тому єдиний варіант лікування – хірургічний. Годувати дитину молоком, в якому є гній не можна. Як правило, після операції та одужання, лактацію можна поновити. У випадку гнійного маститу в якості допоміжній терапії жінці можуть бути рекомендовані антибіотики та протизапальні засоби.

 

Профілактика

 

Основа профілактики маститу – дотримання правил особистої гігієни та годування дитини за потребою, а не за графіком. Якщо молока виробляється багато, є сенс зціджувати груди після годування до відчуття полегшення. Але важливо не робити це занадто активно, бо в такому разі може виникнути гіперлактація.

Важливо слідкувати за тим, щоб дитина під час годування захоплювала не лише сосок, але й більшу частину ареоли. Перед годуванням потрібно мити руки і завжди слідкувати за тим, щоб на грудях не було тріщин. Якщо якісь мікроскопічні пошкодження шкіри вже виникли, їх потрібно обробляти антисептиком і слідкувати за гігієною.

При виникненні будь-яких сумнівних симптомів не відкладайте візит до лікаря. Без лікування мастит може стати не лише гнійним, а й гангренозним (з розпадом тканин), тому вкрай важливо звертатися за медичною допомогою своєчасно. В центрі «MD clinic» Вас завжди проконсультують спеціалісти високого рівня та підкажуть, як лікуватися, а також запобігти розвитку ускладнень.