Вже майже 4 роки вакцина є в Україні. З'явився вже власний досвід її використання та можливість зробити певні  підсумки. Звичайно дуже рано говорити про те, як за нашими власними даними веде себе статистика захворюваності на рак шийки матки у наших провакцинованих пацієнток — на велике щастя ця патологія не так часто зустрічається на амбулаторному прийомі і на превеликий жаль не так багато жінок розуміють важливість вакцинації і роблять це. Саме про це й хотілося б поговорити сьогодні.

 

Почну розмову з того, що незважаючи на те, що рак шийки матки не дуже часта патологія і її можна просто виявити при візуальному огляді, все одно досить часто ми зустрічаємося з ситуацією, коли він виявляється занадто пізно. І, незважаючи на можливисть повного одужання від цієї хвороби при своєчасному виявленні від цього виду раку, все одно продовжують вмирати жінки... 6 жінок щодня в Україні помирає від раку шийки матки. Дуже сумна статистика. З чим пов'язано те, що така проста для виявлення патологія продовжує зустрічатися в таких запущених стадіях? В першу чергу з тим, що жінки недостатньо люблять себе і не піклуються про своє здоров'я. Якщо б вони бували на профілактичному огляді у гінеколога хоча  б раз на рік, то однозначно неможливо було б пропустити рак шийки матки. Друга проблема — велика кількість захворювань, які передаються статевим шляхом. Жінки хворіють різними інфекціями, які прискорюють процес розвитку дисплазії шийки матки в рак. І, звичайно, провідна роль у виникненні цієї проблеми належить папиломавірусу, а вірніше його високоонкогенним штамам. Багатьма дослідженнями доведено, що рак шийки матки в 100% випадків пов'язаний з папиломовірусною інфекцією. І саме тому з'явилася можливість захиститися від раку шийки матки вакцинацією.

 

Що ж являє собою вакцина і як відбувається процес вакцинації? Вакцина не містить живого вірусу, але містить частинки його оболонки — це важливо знати для розуміння того, що ні при яких умовах ця вакцина не може викликати захворювання. Після введення вакцини внутрішньом'язово (а саме в дельтовидний м'яз плеча),  в тканинах розвивається асептичне запалення і вироблення захисних антитіл, які залишаються в організмі протягом життя, захищають жіночий організм від вірусу папіломи і відповідно від його пагубного впливу на жіночий організм. Схема вакцинації така — 1-й укол, через 1 місяць після нього 2-й укол і через 6 місяців після 1-го — 3-й укол. Чи означає це, що після проведення вакцинації можна забути про проблему і не відвідувати лікаря? Звичайно немає. Існує поняття первинної профілактики захворювання — саме вакцинація є первинною профілактикою раку шийки матки, але є і вторинна профілактика — регулярні гінекологічні огляди з колкоскопією і цитологією. Регулярні огляди потрібні ще й тому, що рак шийки матки не єдине грізне гінекологічне захворювання, яке може протікати безсимптомно.

 

Які ж цілі переслідує вакцинація? Це теж дуже важливо розуміти. Метою вакцинації не є захист від ЗАРАЖЕННЯ вірусом папіломи - це неможливо. Метою вакцинації є ЗАХИСТ від згубного впливу цього вірусу на слизову оболонку шийки матки жінки. Виходячи з цих цілей ми тепер можемо розібратися в питанні, кому ж саме показана вакцинація:

 

  • Дівчатам і жінкам від 9 до 55 років
  • Незалежно від наявності або відсутності статевого життя тепер
  • Незалежно від того, інфіковані вони зараз папіломавірусом
  • Що не має зараз вагітності або годування грудьми
  • Що не має зараз помірної або важкої дисплазії або раку шийки матки

 

Звичайно, можуть бути і якісь протипоказання до вакцинації (їх не так багато) — саме тому в нашому центрі вакцинація проводиться ТІЛЬКИ після попередньої консультації гінеколога і є лікарською маніпуляцією. На консультації можна обговорити з лікарем всі питання, що стосуються вакцинації.

 

Підводячи підсумки хочу побажати жінкам любити себе і піклуватися про себе. Згадувати про себе не тільки тоді, коли проблема трапилася, але і тоді, коли її можна уникнути.

 

Якщо ж цю статтю прочитає чоловік, то дуже сподіваюся, що Ви зможете потурбуватися про улюблених жінок, що оточують Вас, - адже ця інформація може виявитися важливою для Ваших дружин, дочок, матерів. Хто, як не чоловік знає, що жінка гідна любові і турботи?