Набряки під час вагітності бувають фізіологічні (ті, що викликані природніми причинами) та патологічні. З фізіологічними набряками стикаються близько 80% вагітних, і їх легкі форми часто проходять самостійно без будь-якого лікування. Але інколи набряки можуть суттєво погіршувати самопочуття жінки та бути першими симптомами гестозу. Тому за їх появи необхідно відразу ж планувати візит до акушера-гінеколога. Лікар огляне пацієнтку, пояснить можливі причини розвитку набряків та за необхідності порекомендує пройти додаткові методи обстеження або розпочати лікування. Якщо Вас цікавить ведення вагітності на Позняках, рекомендуємо звернутися до центру «MD clinic» – тут консультують досвідчені та висококваліфіковані лікарі, а в клініці створено всі умови для комфортного перебування.

 

Набряки ніг та вагітність: як допомогти собі без медикаментів?

 

Фізіологічні набряки з’являються через підвищену необхідність організму в рідині, а також через накопичення натрію в тканинах, який спричиняє затримку виведення води. Набряки можуть з’явитися майже в будь-якій області тіла, але найчастіше набрякають ноги, руки та обличчя. Також набряки можуть з’являтися після довгої ходьби, наприкінці дня ближче до вечора і після споживання солоних, маринованих продуктів.

Щоб покращити самопочуття, перш за все необхідно дотримуватися раціонального режиму вживання рідини і зменшити кількість солі в раціоні. Щодня потрібно випивати ту кількість води, яку порекомендує лікар. Як нестача, так і надлишок рідини може призвести до розвитку набряків, тому важливо дотримуватися саме індивідуальної норми. Допустима добова кількість рідини розраховується, зважаючи на термін вагітності, особливості будови тіла, наявність супутніх екстрагенітальних патологій та ін.

Кількість солі в раціоні бажано мінімізувати, а якщо набряки виражені дуже сильно, її краще взагалі виключити. Вона провокує затримку рідини і може стати причиною розвитку значних набряків, що призводять до підвищення маси тіла і артеріальної гіпертензії. Соль можна замінити іншими приправами: травами, ароматними спеціями, лимонним соком. Зменшує набряки також морс із журавлини. До того ж, це натуральне джерело вітамінів та інших корисних речовин.

Спати і лежати краще на боку, підкладаючи під ноги валик або спеціальну подушку для вагітних. Якщо немає протипоказань, зменшити набряклість ніг можна, виконуючи легкі фізичні вправи. Помірна рухова активність корисна для вагітних жінок, тому що вона зменшує ризик розвитку застійних явищ в області малого тазу і покращує кровообіг.

 

Медикаментозне лікування набряків у період вагітності  

 

Існують небезпечні ознаки, які свідчать про те, що вагітній з набряками необхідно терміново звернутися до лікаря. До них належать такі ситуації:

 

  • окрім набряків жінку турбує високий тиск;
  • набряки виникають не лише перед сном, але й зранку після пробудження;
  • різке підвищення маси тіла;
  • набрякають не лише ноги чи руки, але й область попереку та живота.

 

Вагітним не можна самостійно лікуватися будь-якими медикаментами без призначення лікаря. Самолікування взагалі може зашкодити будь-якій людині, а під час вагітності воно повністю протипоказане. Після огляду лікар може порекомендувати прийом препаратів таких груп, як натуральні сечогінні засоби, ліки на основі рослинних компонентів, вітаміни та спазмолітики. Для кожної пацієнтки схема обирається індивідуально, до того ж лікування проводиться під контролем лабораторних аналізів.

Важливо своєчасно розпізнати симптоми гестозу, серед яких виділяють значні набряки рук, ніг, обличчя, підвищений артеріальний тиск та білок в сечі. Гестоз – це небезпечне ускладнення вагітності, яке ще називають «пізнім токсикозом». Вагітним з цією патологією необхідно лікуватися у стаціонарі і перебувати під постійним наглядом лікарів, тому що вона може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям матері або плоду.

Якщо Вас турбують набряки, або Ви хотіли б проконсультуватися з будь-якого іншого питання щодо вагітності, пропонуємо звернутися до лікарів медичного центру «MD clinic». Тут кваліфіковані спеціалісти завжди нададуть Вам якісну медичну допомогу та підкажуть, як попередити виникнення деяких неприємних симптомів під час вагітності.