Рак молочних залоз є найбільш розповсюдженою онкологічною хворобою серед жінок (згідно з даними ВООЗ його частота складає 16% від загальної захворюваності). На ранніх стадіях життя та здоров’я жінки можна врятувати, але, якщо хвороба буде діагностовано запізно, наслідки можуть бути жахливими. Щоб захистити себе, жінкам будь-якого віку потрібно регулярно проходити обстеження у мамолога, а також робити УЗД молочних залоз або мамографію.

 

Симптоми, які є приводом для термінового звернення до мамолога-онколога

 

Рак молочних залоз – підступна хвороба, тому що спочатку вона може ніяк не проявлятися. Інколи її діагностують випадково на УЗД або рентген-знімку під час проходження планового огляду. Чим раніше буде виявлена хвороба, тим вищі шанси одужати та відновити нормальний стан жіночого організму.

 

Симптоми, які свідчать про те, що візит до мамолога відкладати не можна:

 

  • біль в молочній залозі;
  • ущільнення в грудях;
  • збільшення лімфатичних вузлів у пахвинних ділянках;
  • зміна кольору шкіри грудей;
  • деформація соска;
  • асиметрія молочних залоз (якщо раніше вона не спостерігалася);
  • виділення з сосків (якщо жінка не годує дитину грудьми);
  • зміна форми молочних залоз.

 

Якщо хворобу діагностувати на початковому етапі розвитку, коли вона ще не вразила сусідні тканини, шанси на одужання складають понад 90%. Для своєчасного виявлення раку потрібно раз на рік проходити огляд у мамолога та робити УЗД чи мамографію (після 40 років), навіть якщо немає жодних скарг. Оптимальний час для виконання цих діагностичних процедур – з 7 по 10 день менструального циклу. Рахувати потрібно з першого дня місячних. В цей період можна найкраще роздивитися структуру молочних залоз, які є дуже чутливими до гормонального фону, а він залежить від циклу.

 

Причини та лікування

 

Точна причина розвитку всіх онкологічних захворювань невідома, це ж саме стосується і раку молочної залози. Але є певні фактори, які підвищують ризик захворіти. До них належать:

 

  • спадковість;
  • пізні перші пологи (після 40 років);
  • ранній початок менструації (до 12 років);
  • переривання вагітності;
  • відсутність грудного вигодовування або його недовга тривалість;
  • вплив шкідливих звичок.

 

Важливо розуміти, що сьогодні рак грудей – не вирок. Захворювання піддається лікуванню, вибір методів котрого залежить від віку пацієнтки та стадії раку. Найбільш розповсюджений вид лікування – хірургічний. Виконується операція, під час якої проводиться або локальне видалення вражених тканих, або повна ампутація молочної залози. Інколи при підвищеному ризику розвитку раку в другій молочній залозі, її також видаляють. Перед операцією ніхто не може сказати напевно, який варіант видалення буде проводитися, тому що неможливо вгадати ступінь та об’єм патологічного враження тканин. В будь-якому випадку, хірурги завжди намагаються провести втручання таким чином, щоб звести до мінімуму вірогідність рецидиву захворювання, не чіпаючи при цьому здорові тканини без гострої необхідності.

 

Окрім хірургічного способу лікування застосовують опромінення та медикаментозну терапію. Найчастіше вони є додатковими методами після або до операції, але інколи, зважаючи на вік пацієнтки чи її слабкий стан, можуть бути й самостійними варіантами лікування. Мета променевої терапії та хіміотерапії – не дати клітинам раку розмножуватися (також їх призначають для зменшення розміру пухлини).

 

Ще один вид медикаментозного лікування – гормональна терапія. Вона ефективна при таких формах раку молочної залози, які залежать від гормонів. Після операції прийом цих ліків дозволяє зменшити ризик рецидиву хвороби, тому їх часто призначають пацієнткам з гормон-залежними пухлинами.

 

Профілактика

 

Первинна профілактика – це усунення причин, які підвищують ризик захворіти. Народження дитини у віці до 30 років та грудне вигодовування тривалістю хоча б півроку суттєво зменшують вірогідність появи хвороби в майбутньому. До вторинних способів профілактики належать самостійний огляд молочних залоз, регулярні консультації мамолога та УЗД молочних залоз.

 

Шукаєте мамолога на Позняках? Зверніться в «MD clinic»!

 

Огляд у мамолога потрібно проходити як мінімум раз на рік, незалежно від наявності скарг та віку жінки. Важливо також робити УЗД чи мамографію, тому що при зовнішньому огляді лікар не може побачити все те, що показують ці діагностичні процедури.

 

Звернутися до кваліфікованого мамолога в Києві на лівому березі можна в «MD clinic». В медичному центрі приймає Гаращенко Оксана Олександрівна – мамолог-онколог першої категорії. Лікар має великий досвід роботи, тому що щодня консультує десятки пацієнток та регулярно оперує в стаціонарі. Під час консультації лікар сама виконує УЗД, завдяки чому можна об’єктивно оцінити стан молочних залоз та встановити діагноз. Велику увагу лікар приділяє профілактиці, розповідаючи жінці про методи самостійного огляду та важливість регулярного звернення до мамолога.