Підвищення температури тіла – це захисна реакція у відповідь на запалення, зіткнення з інфекцією, отруєння тощо. Частіше за все вона підвищується на фоні ГРВІ та інших захворювань дихальних шляхів. Висока температура допомагає організму боротися з чужорідною мікрофлорою, тому що в цей час активно виробляється інтерферон та відбувається нейтралізація шкідливих мікробів. Але якщо вона підвищується до 38 °C і вище, її потрібно знижувати. Справа в тому, що при таких цифрах починається процес згортання білка, який є структурним матеріалом живих тканин. Тому у випадку високої температури краще організувати виклик лікаря на дім, а поки він у дорозі, малюку потрібно надати першу допомогу.

 

Перша допомога: напоїти рідиною та запобігти зневодненню

 

Висока температура у малюків небезпечна тим, що на її фоні можуть дуже швидко виникнути зневоднення та фібрильні судоми. Але, на щастя, у більшості випадків цих наслідків можна уникнути, якщо знати деякі важливі рекомендації. При підвищеній температурі тіла дитина швидко втрачає рідину, а якщо при цьому вона ще й часто плаче, ризик зневоднення організму збільшується. Щоб не допустити цього та нормалізувати терморегуляцію потрібно:

  • поїти дитину часто та маленькими порціями (споживання занадто великої кількості рідини за один раз у маленьких дітей може викликати блювання);
  • переодягти малюка в легку та простору одежу з натуральної тканини;
  • слідкувати за температурою рідини, яку п’є дитина – вона повинна бути теплою, але не гарячою;
  • в приміщенні, де знаходиться та спить дитина, забезпечити високу вологість повітря.

 

Для зволоження повітря можна скористатися електронним зволожувачем. Якщо його немає, можна проводити часте вологе прибирання (наприклад, витирати пил раз на дві години та мити підлогу двічі на день мокрою ганчіркою). Кімнату обов’язково потрібно провітрювати не рідше, ніж 1 раз на дві години. Це забезпечить циркуляцію повітря та не дасть шкідливим мікробам накопичуватися в кімнаті.

 

Для пиття підходить будь-який напій, дозволений дитині за віком. Це може бути чиста вода, відвар з родзинками, трав’яні чаї тощо. Ще одна функція прийому великої кількості рідини – посилення сечовиділення. Завдяки тому, що сечовий міхур часто спорожнюється, з крові вимиваються токсичні продукти життєдіяльності чужорідних мікроорганізмів, внаслідок чого дитина швидше йде на поправку.

 

Чи потрібно збивати температуру до приходу педіатра?

 

У випадках, коли дитину турбує висока температура, лікаря краще викликати додому. Це дозволить тимчасово уникнути контакту із зовнішнім середовищем та створить сприятливі умови для одужання. Якщо температура вища за 38 °C, її краще збити. Препарати для зниження температури може порекомендувати педіатр, наприклад, про це можна поцікавитися про всяк випадок під час планового огляду.

 

Фізіологічні та медикаментозні способи збивання температури

 

При високій температурі можна застосовувати такі фізіологічні методи її зниження:

  • часте пиття;
  • обтирання тіла теплою водою (ні в якому разі не можна обтирати дитину спиртом чи оцтом);
  • провітрювання кімнати;
  • зволоження та охолодження повітря;
  • прикладання пакетів з холодом до магістральних судин;
  • забезпечення постільного режиму;
  • не потрібно укутувати дитину.

 

Зазвичай, для дітей віком до 3 років педіатри рекомендують застосовувати ліки на основі ібупрофену або парацетамолу у формі сиропу чи свічок. Але займатися самолікуванням не можна, тому що у кожного засобу є особливості прийому та протипоказання. Якщо Ви ніколи не спілкувалися з педіатром на цю тему, Ви можете уточнити таку інформацію по телефону під час виклику лікаря. Якщо Вашій дитині потрібно організувати виклик лікаря на Позняках, звертайтеся в «MD clinic». Графік лікарів складено зручним чином для пацієнтів – педіатри приймають як у першу, так і в другу зміну, тому Ви завжди можете звернутися за допомогою.