Аднексит (сальпінгоофорит) – це запалення придатків матки, а саме яєчників та маткових труб. Захворювання може бути одностороннім чи розвиватися з двох сторін. Це одна з найбільш розповсюджених гінекологічних патологій, вона буває гостра та хронічна. Лікування залежить від ступеню прояву симптомів і загального стану пацієнтки, інколи потрібна госпіталізація, а в деяких випадках достатньо амбулаторного спостереження.

 

Причини запалення придатків

 

Розвиток аднекситу пов'язаний із розмноженням патогенних мікроорганізмів в області придатків. Це можуть бути як специфічні бактерії, що є збудниками захворювань, які передаються статевим шляхом, так і неспецифічні мікроорганізми (наприклад, стафілококи, стрептококи та ін.). Якщо імунітет функціонує нормально, частіше за все організм стримує їх розвиток, і не дає запальному процесу прогресувати, але інколи при потраплянні великої кількості патогенної флори вона починає активно розмножуватись.

Непрямі фактори, що сприяють розвитку сальпінгоофориту:

  • переохолодження організму;
  • зниження імунітету;
  • наявність в організму хронічних вогнищ інфекції.

Інфекція може потрапити в організм низхідним шляхом (при запаленні органів черевної порожнини) та висхідним (із піхви або шийки матки). Аднексит також може розвитися після аборту чи неправильної установки внутрішньоматкової спіралі.

 

Симптоми

 

Симптоми запалення придатків:

  • біль внизу живота;
  • підвищення температури тіла;
  • виділення з піхви;
  • дискомфорт під час сечовипускання.

Аднексит може провокувати порушення менструального циклу. Біль внизу живота інколи іррадіює в область попереку чи стегна, до того ж він може бути як гострим, так і тупим. В процесі прогресування хвороби погіршується і загальне самопочуття – жінку починають турбувати слабкість, запаморочення та інші ознаки інтоксикації організму.

У разі виникнення будь-яких схожих симптомів, не можна відкладати візит до лікаря. Чим раніше буде встановлено правильний діагноз, тим ефективнішим і швидшим буде лікування. Якщо ви шукаєте гінекологію на Позняках, звертайтесь в «MD clinic». Для вашої зручності в клініці щоденно приймають досвідчені гінекологи, які завжди готові надати якісну медичну допомогу.

 

Діагностика

 

Сучасна діагностика аднекситу дуже важлива, тому що існує безліч небезпечних станів з дуже схожими симптомами. В разі підозри на це захворювання пацієнтці потрібно пройти такі обстеження:

  • огляд на кріслі;
  • тест на вагітність;
  • УЗД органів малого тазу;
  • мікроскопія урогенітального матеріалу;
  • аналізи на ЗПСШ (за необхідності).

Тест на вагітність потрібно проводити обов’язково, тому що часто позаматкова вагітність має схожі симптоми, а при цьому стані потрібна невідкладна медична допомога в стаціонарі. Під час гінекологічного огляду лікар може оцінити стан шийки матки, придатків та тіла матки. УЗД дозволяє провести диференційну діагностику з іншими захворюваннями, симптомом яких також є біль внизу живота (ендометріоз, розрив кісти яєчника, ендометрит).

 

Можливі ускладнення захворювання

 

Якщо аднексит вчасно не діагностувати і не почати лікування, він може перейти в хронічну форму і стати причиною хронічного тазового болю або навіть трубного безпліддя. Через наявність постійного патологічного процесу в трубах можуть з’являтися спайки, які перешкоджають нормальному руху яйцеклітини.

Небезпека неправильного лікування аднекситу полягає в тому, що захворювання переходить у хронічну форму та становить серйозну загрозу для здоров’я жінки. В трубах можуть накопичуватися серозна рідина та гній, які з часом призводять до розвитку абсцесів. Окрім цього хронічний сальпінгоофорит підвищує ризик позаматкової вагітності.

 

Запалення яєчників: лікування в умовах поліклініки та стаціонару

 

У випадку гострого аднекситу пацієнтці призначають антибіотики та протизапальні засоби з метою зняття симптоматики та боротьби з патогенною мікрофлорою. Щоб зменшити прояви інтоксикації лікарі часто рекомендують крапельниці з вітамінами, що збільшують об’єм крові, що циркулює та сприяють відновленню організму. Щоб мінімізувати дискомфорт в гострий період також призначаються знеболювальні. Лікування можна проводити як вдома, так і в лікарні, залежно від ступеню прояву симптомів хвороби. Важлива умова в будь-якому випадку – постільний режим та спокій.

Мета лікування при хронічному аднекситі – зменшити число загострень та знизити ризик ускладнень, тому що повністю позбавитися хронічної хвороби, на жаль неможливо. Щоб зменшити ризик частих рецидивів захворювання потрібно дотримуватися здорового способу життя, підтримувати імунітет на нормальному рівні, регулярно відвідувати гінеколога та не займатися самолікуванням. Лікарі центру «MD clinic» завжди готові проконсультувати вас з цих та інших питань, а також підібрати оптимальне та безпечне лікування.