Наскільки  рак  шийки  матки  дійсно  є  проблемою  саме  для  мене?

 

На жаль, на  рак шийки матки (РШМ) може захворіти будь-яка жінка, тому що вид раку викликається дуже поширеним вірусом, який передається статевим шляхом. Пік захворюваності РШМ припадає на вік 25-45 років. Щодня в Україні від РШМ помирає 6 жінок. Тому, навіть якщо, у Вас в родині ніхто не страждав на це захворювання, Вам необхідно проходити огляди у гінеколога і прийняти рішення про профілактичну вакцинацію проти цього захворювання.

 

Хіба рак шийки матки викликається вірусом?

 

Так, до цього часу абсолютно доведено, що рак шийки матки викликається специфічними видами ( типами ) вірусу папіломи людини ( ПВЛ ).  Рак шийки матки викликається тільки типами вірусу папіломи людини високого ступеня ризику, або «онкогенними типами». Цих видів так само кілька, але є найбільш «злісні» - ВПЛ 16, 18, 33, 31 та 45. Ці типи викликають більше 80% всіх випадків раку шийки матки у всьому світі. І саме від них потрібно захищатися.

 

Я  дотримуюсь  здорового  способу  життя  і  у  мене  немає  проблем  з  імунітетом,  чи  потрібна  мені  вакцинація   проти  раку  шийки  матки?

 

Так, вакцинація показана, навіть якщо у Вас немає шкідливих звичок і Ви ведете здоровий спосіб життя. Природного імунітету проти ПВЛ недостатньо для захисту від вірусу, тому що в силу своїх властивостей вірус не визначається імунною системою і не виробляється достатньо антитіл для захисту. Тільки при вакцинації у Вашому організмі виробляються антитіла проти вірусу,  це достатньо, щоб захистити Вас від дії вірусу.

 

Навіщо мені вакцинація, якщо у мене немає цього вірусу?

 

Вакцинація потрібна, оскільки вірус папіломи людини дуже поширений. Більше 80% жінок стикаються з цим вірусом, в більшості випадків відбувається при сексуальному контакті. Частина цих загроз ніяк не проявляється і вірус виводиться з організму. Але в певних випадках вірус залишається в організмі на тривалий час і викликає передракові зміни і згодом рак шийки матки.

 

Що робити, якщо я вже інфікований ВПЛ?

 

Вакцинуватися. Вакцинація принесе користь навіть у тому випадку, якщо вірус вже знаходиться в організмі. У тому випадку,  вакцина створить бар'єр для повторного зараження вірусом і для проникнення вірусу в неушкоджені клітини шийки матки. Крім того, вакцина виробництва ДСК (Бельгія) забезпечує стійкий захист від  5 видів вірусу ( штами 16, 18, 31, 33, 45), які викликають рак і, якщо у Вас визначається тільки один з видів, то після вакцинації Ви будете захищені від інших.

 

Може вакцинація проти РШМ викликати у мене розвиток раку або погіршити перебіг передракового захворювання?

 

Ні, не може. Вакцина проти раку шийки матки виробництва ДСК (Бельгія) не містить генетичного матеріалу вірусу. Саме тому, вакцинація ніяк не може викликати захворювання або погіршити його перебіг.

 

Як діє вакцина?

 

Вакцинація – найефективніший спосіб захисту від раку шийки матки у дівчат і жінок, які живуть статевим життям або планують її почати. Введення вакцини викликає вироблення антитіл імунної системою. Антитіла залишаються в організмі протягом декількох років після вакцинації. Якщо після вакцинації Ви стикаєтеся з ВПЛ-інфекцією, імунна реакція Вашого організму буде більш потужною, швидкою і ефективною. Це запобігає проникненню вірусу в слизову і, таким чином, зменшує розвиток РШМ.

 

Який термін захисту має вакцина?

 

Вакцина від раку шийки матки виробництва ДСК (Бельгія) до теперішнього моменту захищає на  8,4 років.

 

Чи потрібне мені буде щеплення ще раз  через 8 років?

 

Ні, не потрібно. Дослідження підтверджують, що термін захисту може бути значно більшим – 20 років.

 

Яка  ефективність  вакцини  проти  раку  шийки  матки?

 

Висока  ефективність - 98% - вакцини  проти  раку  шийки  матки    виробництва  ГСК   (Бельгія)   доведена  в  багатьох  дослідженнях,  в  яких  взяли  участь  більше  18 000  жінок у всьому світі . Ці  дані  визнані  експертами  Європейського Союзу,  США  і інших  країн. Додаткова  інформація  про  ефективність  вакцинації  повинна  обговорюватися  з  лікарем.

 

Наскільки  безпечна вакцина проти раку шийки матки?

 

Вакцина виробництва ДСК (Бельгія) добре переноситься . До моменту реєстрації вакцина була ретельно вивчена під час клінічних досліджень, в яких брали участь більше 30 000 жінок у всьому світі. У деяких пацієнтів може спостерігатися болючість, почервоніння або припухлість у місці введення. Може відзначатися втома або головний біль. Більшість цих реакцій має середню і слабку ступінь вираженості і швидко проходять ( зазвичай протягом 3-х або 4-х днів після вакцинації ). Додаткова інформація про побічні ефекти повинна обговорюватися з лікарем.

 

Які аналізи мені потрібно здати перед вакцинацією?

 

Єдиний аналіз, який потрібен перед проведенням вакцинації - мазок на «атипові клітини» або «цитологія». Цей мазок обов'язково береться при кожному відвідуванні гінеколога в будь-якому лікувальному закладі. Якщо в мазку не виявиться серйозних змін – вакцинація передбачена. Специфічних аналізів ( наприклад, на наявність онкогенних ВПЛ ) не потрібно.

Іноді. Якщо є сумніви, лікар може порекомендувати Вам додаткові обстеження - наприклад, кольпоскопію або повторний аналіз на атипові клітини. Вам слід виконати рекомендації лікуючого лікаря.

 

Що  мені  треба зробити для вакцинації проти  раку  шийки  матки?

 

  • Передусім, Вам  необхідно  пройти  профілактичний  огляд  у  гінеколога,  щоб  виключити  наявність  тяжкої патології  шийки  матки  і заявити  про  своє  бажання  вакцинуватися.
  • Після того, як лікар  призначить  Вам  дату  вакцинації,  Ви  можете  придбати  вакцину в  медичному  центрі,  де  проводиться  вакцинація.
  • Пам'ятайте, що  для  вакцини  обов'язкове  дотримання  температурного  режиму. 
  • Подбайте, щоб термін між придбанням вакцини і її введенням був мінімальним - оптимально до 24 годин.

 

Статтю підготувала лікар гінеколог клініки «MDclinic» Петренко Галина Олександрівна.