Гастрит – це захворювання, що супроводжується запаленням слизової оболонки шлунка. Він буває гострий та хронічний. В залежності від виду хвороби медикаментозна терапія та дієта мають деякі відмінності. Діагностувати гастрит та призначати лікування може тільки лікар, оскільки самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Без лікування гастрит може спричинити розвиток виразки шлунку  та інших захворювань травної системи. Щоб цього не сталося, потрібно знати про симптоми гастриту та вчасно звертатися до гастроентеролога, на Позняках це можна зробити в «MD clinic». Лікар проведе огляд та діагностичні процедури, і підбере оптимальні варіанти лікування. 

 

Симптоми

 

Гострий гастрит проявляється різким болем в шлунку, який виникає переважно після вживання смаженої, гострої або жирної їжі. Окрім цього людину турбують нудота та блювання. Інколи у хворого може виникати діарея та зневоднення, внаслідок чого слизові оболонки стають дуже сухими. Якщо захворювання не вилікувати, воно може стати хронічним.

 

Хронічний гастрит може розвиватися на фоні підвищеної чи зниженої кислотності шлункового соку. В першому випадку під час загострення хворий відчуває сильний біль в животі, скаржиться на печію та відрижку тим, що він з’їв. Біль нападоподібний , може локалізуватися в правій частині живота під ребрами.

 

При гастриті з пониженою кислотністю хворі скаржаться на запори або діарею, важкість у шлунку, гнилісний запах з роту. Біль менш виражений та має ниючий характер. 

 

Медикаментозне лікування гастриту

 

Для лікування гастриту, в залежності від форми захворювання, лікар може призначати такі медикаменти:

  • засоби, що нормалізують кислотність;
  • ліки проти печії;
  • засоби, що в’яжуть та зменшують запалення;
  • антибактеріальна терапія (якщо хвороба викликана бактерією Helicobacter pylori);
  • ферментні засоби;
  • спазмолітики.

 

Дієта при гастритах – важлива складова успішного лікування

 

Будь-яке, навіть найефективніше лікування, не допоможе пацієнту почуватися краще, якщо він не буде дотримуватися дієти. Це пов’язане з тим, що будь-яка їжа, що вживає людина, контактує зі слизовою оболонкою шлунка під час просування по травному тракту. Тому до вибору продуктів потрібно ставитися серйозно, і на час лікування варто відмовитися від шкідливої їжі, яка подразнює шлунок.

 

При гострому гастриті в першу добу хворому краще повність відмовитися від їжі, щоб не навантажувати запалений шлунок. Пити воду та настій шипшини можна. По мірі того, як згасають симптоми в раціон можна вводити слизисті каші та перетерті супи. З м’яса можна готувати пюре, подрібнюючи відварене куряче або індиче філе. На сніданок можна приготувати паровий омлет без великої кількості солі (інші приправи потрібно виключити).

 

Вибір дієти при хронічному гастриті залежить від виду захворювання. Але в будь-якому разі їсти потрібно часто та маленькими порціями. При гастриті з підвищеною кислотністю важлива мета дієти – знизити активність шлункового соку. Для цього пацієнтам бажано уникати таких продуктів:

  • їжа з високим вмістом грубих харових волокон, що можуть механічно травмувати слизову оболонку шлунка (м'ясо з жилами, риба з великою кількістю дрібних кісточок, продукти з висівками, хліб, виготовлений з муки грубого помелу);
  • цитрусові;
  • копчені та мариновані продукти, соуси;
  • наваристі бульйони;
  • газовані напої, соки, міцний чай та кава;
  • гриби;
  • чорний хліб;
  • продукти, що провокують метеоризм (капуста, бобові, молоко);
  • свіжі фрукти.

 

При гастриті з недостатньою секрецією шлункового соку потрібно віддавати перевагу вареній або запеченій їжі. Дозволяється вживати трошки оселедця  та рибних, м’ясних супів – вони стимулюють виділення шлункового соку. Можна також вживати салат з буряку та моркви, пити сливовий або гранатовий сік.

 

Важливий момент під час вибору страв для пацієнтів – їх температура. Оптимально вживати теплу їжу, не холодну і не гарячу. Це пов’язане з тим, що гаряча їжа підсилює запалення слизової оболонки, а холодна – вповільнює травлення. Основу раціону в період запалення мають складати каші слизової консистенції, овочі на пару, відварне або тушковане м'ясо курки, індички або кролика, нежирна риба. З напоїв можна вживати кисіль, неміцний чорний або трав’яний чай. Солодощі бажано виключити, але інколи можна їсти зефір чи пастилу.

 

При гострому гастриті або загостренні хронічного захворювання не можна пити алкоголь та палити. Ці шкідливі звички загострюють симптоми захворювання та роблять неможливим повноцінне лікування та одужання. Правильне харчування та здоровий спосіб життя – основа лікування та профілактики гастриту.