Як домовитися з власним організмом на гормональному рівні і позбутися зайвих кілограмів?

 

Традиційно вважається, що схуднути можна за рахунок правильного харчування та фізичного навантаження. Але інколи навіть довгі години виснажливих тренувань у спортзалі і найжорсткіші дієти не допомагають досягнути цієї мети. Найприкріше, коли в такій ситуації маса тіла не лише стоїть на місці, але й збільшується. Чому ж так відбувається? Наш організм – це складна система, злагоджена робота якої залежить від багатьох факторів, і в тому числі, від гормонів. Ці речовини навіть у мікроскопічних дозах можуть впливати на перебіг всіх біохімічних процесів. Тому перед тим, як починати худнути, дуже бажано відвідати ендокринолога і впевнитися, що проблем з гормонами немає. Гормональний баланс важливий не лише для швидкого схуднення, а і для загального здоров’я організму.

 

Інсулін

 

Інсулін – це гормон підшлункової залози, який впливає на вуглеводний обмін в організмі. Більша частина продуктів, які ми вживаємо, провокують виділення цієї речовини і стають причиною тимчасового підвищення  рівня цукру в крові.  Чим менше інсуліну буде виділятися протягом дня, і чим повільніше це буде відбуватися, тим менше ризик відкладення жирових запасів і набору зайвої ваги. Тому обираючи харчові продукти, потрібно враховувати не лише їх калорійність, але і глікемічний індекс. Його значення відображає, наскільки швидко компоненти їжі розпадуться до простих вуглеводів в крові і спровокує підйом рівня інсуліну. Чим менше цей показник, тим краще.

 

Кортизол

 

Кортизол називають гормоном стресу. У великій кількості він виділяється при нервовому психоемоційному перенавантаженні, від якого повсякчас страждають люди у сучасному світі. Стрес стає причиною переїдання та зменшення проценту м’язової маси в організмі. Багато хто заспокоюється солодкою їжею, не обмежуючи себе у порціях. Це може призвести не лише до набору зайвої ваги, а й до виникнення проблем з ендокринною системою.

Щоб зменшити рівень кортизолу в організмі, бажано виключити з раціону міцну каву та чай, а також більше рухатися та щоденно виконувати хоча б мінімальні фізичні вправи. Наприклад, йога і дихальні практики допомагають відновити гормональний баланс, і водночас стабілізують стан нервової системи.

 

Грелін

 

Під час голоду в організмі виділяється гормон грелін. Якщо його концентрація постійно підвищена, людина ніяк не може відчути себе ситою, не зважаючи на кількість спожитої їжі. Постійні сигнали головного мозку про голод часто стають причиною нічних переїдань. Особливо це стосується солодкої та жирної їжі. Викликати ожиріння може і нестача сну, тому що при втомі та виснаженні рівень греліну стрімко підвищується.

Щоб нормалізувати рівень греліну в крові, потрібно збагачувати свій раціон білковою їжею та достатньо відпочивати. Бажано лягати спати до дванадцятої години ночі, а мінімальна тривалість сну має бути не меншої за 7–8 годин. 

 

Лептин

 

Завдяки лептину підвищуються енергозатрати організму та спалюються жирові відкладення. Цей гормон є антагоністом греліну, але його підвищена концентрація (як і знижена) також може стати причиною зайвої ваги. Щоб підтримувати нормальний рівень цього гормону в організмі, необхідно максимально заміняти тваринний жир рослинним. Дуже корисні для цього оливкова, кукурудзяна та льняна олії, а також червона риба, завдяки високому вмісту омега-кислот.

 

Адинопектин

 

Завдяки гормону адинопектину відбувається спалювання жирових відкладень. До того ж, ця речовина запобігає розвитку атеросклерозу, тому дуже важливо підтримувати її рівень в нормі. Якщо адинопектину синтезується недостатньо, у людини підвищується ризик розвитку ожиріння. Для нормалізації концентрації цього гормону в крові потрібно вживати сире та несолоне насіння гарбуза, фісташки а також споживати більше продуктів, багатих на клітковину.

 

Естрогени та тестостерон

 

Естрогени – це жіночі статеві гормони. Якщо їх виробляється занадто багато, у людини підвищується апетит і активно відкладаються жирові запаси. Саме через це жінки більш схильні до повноти, аніж чоловіки (навіть за умови однакового раціону). Інколи для нормалізації рівня естрогенів потрібні ліки, обрати які може допомогти досвідчений лікар-гінеколог. Але є і немедикаментозні способи допомоги організму, якщо порушення незначні. Для цього, перш за все потрібно відмовитися від фаст-фуду, алкоголю та жирної їжі і займатися спортом.

Тестостерон – це чоловічий статевий гормон, але в невеликій кількості він синтезується і в жіночому організмі. Нестача тестостерону у чоловіків може спричинити набір зайвої ваги, втрату м’язової маси та ін. Нормалізація рівня цього гормону також завжди починається з переходу на раціональне харчування, а також  відмови від шкідливої їжі. Позитивно впливає на цей процес ще й збагачення раціону корисними рослинними оліями та білковими продуктами.

 

Якщо гормональні порушення виражені достатньо сильно, відкоригувати їх самостійно може бути складно. В тому разі, якщо Ви не зважаючи ні на що, ніяк не можете схуднути протягом довгого проміжку часу, зверніться за консультацією до ендокринолога. Лікар підкаже, в чому саме криється проблема, і як краще її вирішувати. Нормалізація маси тіла – це не лише питання естетики, але й необхідна умова для збереження здоров’я і гарного самопочуття.