Жінки зазвичай піклуються про власну красу та здоров'я, але інколи вони більше переймаються питаннями зовнішнього вигляду, і забувають  про профілактичні огляди у лікарів. Особливо це стосується жінок, яких нічого не турбує. Але нехтувати власним здоров'ям не варто, тому що багато патологій, серед яких і захворювання молочних залоз, на початку мають безсимптомний перебіг. Одне з таких захворювань – мастопатія, яка може бути однією з причин розвитку раку молочних залоз. Патологічні зміни важливо вчасно діагностувати, щоб своєчасно розпочати лікування і знизити ризик розвитку цього страшного захворювання. Щороку у всьому світі цей небезпечний діагноз встановлюють приблизно мільйону жінок. І, незважаючи на те, що рак молочної залози на першій стадії майже завжди виліковний, він все одно залишається дуже небезпечним захворюванням яке може серйозно загрожувати життю.

 

Що таке мастопатія і як попередити розвиток раку молочних залоз розповість лікар-мамолог медичного центру «MD clinic» Гаращенко Оксана Олександрівна.

 

Мастопатія – це незапальне захворювання молочної залози, через яке в тканинах цього органу відбуваються структурні зміни. Порушується нормальне співвідношення сполучної та епітеліальної тканин, що призводить до появи фіброзних та кістозних новоутворень. Мастопатія буває вузлова та дифузна. У випадку вузлової форми в молочній залозі виникають чіткі патологічні вогнища, що мають певні розміри та форму. Дифузна мастопатія характеризується рівномірно розподіленими змінами по всій площі органу без окремих вузлів.

 

Причини розвитку та фактори ризику

 

Головна причина розвитку фіброзно-кістозної мастопатії – це порушення гормонального балансу в організмі жінки. В різні періоди її життя (наприклад, під час вагітності, лактації, на початку статевого життя) в тканинах молочної залози відбуваються циклічні зміни, які, нажаль не завжди можуть минути без наслідків. Найчастіше до розвитку мастопатії призводить зниження рівня прогестерону в крові та підвищення концентрації естрогену.

 

Фактори, що провокують розвиток хвороби:

  • генетична схильність;
  • аборти;
  • відсутність вагітностей протягом життя жінки або перша вагітність у пізньому віці;
  • порушення роботи щитоподібної залози;
  • ендокринні захворювання та патології органів малого тазу;
  • годування новонародженої дитини менше місяця;
  • початок першої менструації у віці, старше 16 років.

 

Щоб діагностувати мастопатію, необхідно звернутися до мамолога, який проведе огляд і пальпацію, а також порекомендує пройти УЗД молочних залоз. Інколи пацієнтці можуть знадобитися додаткові методи обстеження, наприклад мамографія та біопсія.

 

Симптоми та лікування

 

Деякі симптоми жінки можуть помітити навіть під час самостійного огляду молочних залоз. Насторожити повинні біль, поява ущільнень та набряклість, а також збільшення лімфатичних вузлів під пахвами та виділення з сосків.

Методи лікування маммолог обирає індивідуально, залежно від основної причини захворювання, яку необхідно усунути. Це може бути як гормональна, так і негормональна консервативна терапія, в залежності від ступенів прояву симптомів та інших особливостей хвороби. Хірургічне лікування при мастопатії  рекомендується відносно рідко, але воно може бути необхідним при сумнівних результатах біопсії або наявності атипових клітин в пробах, які відбиралися при пункції.

Мастопатія – це не вирок, за умови своєчасної діагностики та лікування прогноз захворювання сприятливий. Важливо пам’ятати про це і турбуватися про власне здоров’я, а також регулярно відвідувати мамолога з метою профілактики.