Родимки або невуси – це  доброякісні пігментовані новоутворення шкіри. Вони можуть бути пласкими або потовщеними, мати різний колір та структуру. У переважній більшості випадків, родимки, що не травмовані, безпечні для здоров’я людини. Але інколи вони можуть перероджуватися та ставати причиною розвитку агресивного раку шкіри – меланоми. Тому важливо спостерігати за невусами та своєчасно звертатися до лікаря.

 

Чому з’являються родимки?

 

Точні причини появи родимок лікарі не знають і до сьогодні. Але існують фактори, що можуть підвищувати ризик появи невусів на шкірі. До них належать:

  • надмірне опромінювання шкіри ультрафіолетовим світлом;
  • спадковість (про цей фактор свідчить те, що інколи у близьких родичів невуси з’являються в однакових місцях на тілі);
  • гормональні зміни;
  • вплив вірусів;
  • рентген-опромінювання;
  • травми шкірних покривів.

 

У дітей родимок набагато менше, а в новонароджених їх взагалі майже немає (хоча бувають й вроджені невуси різних розмірів та локалізації). Окрім пігментних змін шкіри, родимки можуть бути судинними. Цей різновид невусів з’являється через прискорений темп росту дрібних кровоносних судин (капілярів). Зовні вони виглядають, як змінений судинний малюнок на шкірі. За такими невусами потрібно особливо пильно стежити та при найменших змінах звертатися до лікаря.

 

Діагностика та лікування

 

Діагностика родимок буває різною: від зовнішнього огляду лікаря до застосування інструментальних та лабораторних методів обстеження. Під час огляду лікар може застосовувати лупу та поляризоване світло, щоб мати можливысть більш чітко роздивитися структуру новоутворення.  Також для діагностики застосовують дерматоскопію. Це апаратний спосіб діагностики, що дозволяє оцінити природу родимки без операції.

У більшості випадків лікування родимок – хірургічне. Лазерний спосіб видалення є оптимальним, тому що він ефективний, швидкий і безпечний. Процедура безболісна, проводиться в стерильних умовах. Відновлення відбувається досить швидко, а на шкірі не залишаються рубці.

 

Терміново зверніться до лікаря, якщо помітите ці симптоми

 

Інколи родимки можуть перероджуватися та ставати серйозною загрозою здоров’ю людини. У такому випадку йде мова про малігнізацію. Ось основні симптоми, що мають насторожити:

 

  • зміна кольору (часто вони стають майже чорними);
  • біль;
  • зміна висоти родимки;
  • свербіж та порушення чутливості тканин навколо невуса.

Однокольорова родимка може ставати більш темною, або в її центральній області можуть з’являтися плями іншого кольору. Також змінюється колір шкіри навколо невуса – вона стає червоною та набрякає. Структура новоутворення також зазнає змін – родимка може розпадатися чи кришитися, а її контури стають рваними.

 

До групи ризику належать такі категорії пацієнтів:

  • люди зі світлою шкірою;
  • жінки в період вагітності;
  • люди з великою кількістю пігментних плям, родимок та ластовиння на шкірі;
  • пацієнти з великими родимками (діаметр яких перевищує 6-8 мм).

 

Профілактика ускладнень

 

Знизити ризик розвитку малігнізації родимок можна, зменшивши час перебування на відкритому сонці. Саме ультрафіолетове опромінення – один з найсерйозніших факторів розвитку раку шкіри, тому від засмаги краще відмовитися. Точно розрахувати скільки людина може безпечно перебувати на сонці неможливо, тому що все індивідуально. Чим менше шкіра буде знаходитися під впливом ультрафіолетових променів – тим краще. В теплу пору року потрібно обов’язково користуватися засобами захисту від сонця, навіть якщо Ви не плануєте відвідувати пляж або перебувати на сонці в активні години.

 

Потрібно слідкувати за тим, щоб родимки не були травмовані. Якщо вони розташовані на таких ділянках тіла, що часто контактують із застібками одежі або швами – їх краще видалити. Попередити захворювання набагато легше, ніж позбавитися його, тому щорічний профілактичний огляд дерматолога необхідно проходити всім людям.

 

Якщо Ви помітили дивну родимку та Вам потрібна консультація дерматолога на Позняках, зверніться в «MD clinic». В клініці консультує лікар-дерматолог 1 категорії, що має великий досвід діагностики родимок та підбору оптимальних схем лікування. За необхідності родимку можна видалити лазером одразу тут в клініці та відправити певну кількість матеріалу на гістологію (забір попередньо проводиться скальпелем до лазерного лікування).