Якщо вагітність спланована, перед заплідненням бажано пройти плановий медичний огляд. До речі, це стосується не лише жінки, а й чоловіка. Якщо в когось з партнерів будуть виявлені якісь захворювання, їм варто пройти курс лікування. Під час прийому терапії потрібно проконсультуватися з лікарем, як медикаменти можуть впливати на вагітність. Навіть деякі, на перший погляд безпечні ліки на трав’яній основі, можуть негативно впливати на зачаття. Тому краще за все спочатку повністю оздоровити організм, пройти всі заплановані діагностичні процедури, і лише потім планувати зачаття малюка.

 

Огляд гінеколога і уролога

 

Жінкам перед вагітністю потрібно пройти огляд гінеколога, а чоловікам – відвідати уролога. Це необхідно зробити для того, щоб своєчасно виявити захворювання статевої системи, які можуть негативно вплинути на зачаття, або навіть стати на заваді цьому процесу. Деякі захворювання, що передаються статевим шляхом, вкрай небезпечні для плода, тому при підозрі на такі інфекції, потрібно здати аналізи та пройти курс лікування.

 

Обов’язкові діагностичні процедури для жінок, що планують вагітність:

  • огляд на кріслі;
  • кольпоскопія;
  • аналіз виділень на флору;
  • цитологічне дослідження;
  • УЗД органів малого тазу (інтравагінально чи трансабдомінально).

 

Уролог проводить огляд чоловіка, і також бере необхідні аналізи. Якщо в пацієнта є скарги, лікар може порекомендувати додаткові діагностичні процедури – УЗД та ін. І для чоловіка, і для жінки важливо планувати вагітність тоді, коли вони впевнені у власному здоров’ї. Тому профілактичними оглядами та консультаціями нехтувати не можна.

 

Консультація терапевта та мамолога

 

Терапевт – лікар загального профілю, тому його огляд допоможе виявити наявність соматичних захворювань. Для того, щоб клінічна картина була повною, бажано перед консультацією здати загальний аналіз крові та сечі. Лікар збере анамнез, вислухає скарги (якщо вони є), і оцінить результати діагностичних досліджень.

 

Жінкам бажано додатково пройти огляд мамолога та зробити УЗД молочних залоз. Це орган, який дуже залежить від гормонів, тому під час вагітності він зазнає значних змін. Якщо у жінки є мастопатія чи пухлинні новоутворення в грудях, то про це краще знати до планування, щоб мати змогу своєчасно пройти лікування.

 

Аналізи на TORCH-інфекції та інші небезпечні захворювання

 

До TORCH-інфекцій належать токсоплазмоз, герпес, краснуха, цитомегаловірусна інфекція та деякі інші захворювання. Перед вагітністю бажано здати аналіз, як мінімум на ці 4 показники. Загроза цих хвороб в тому, що вони передаються вертикальним шляхом (від матері до плоду), і можуть стати причиною розвитку серйозних вад розвитку та патологій. Про наявність антитіл до збудників інфекцій краще знати до зачаття, щоб мати можливість провести профілактику та вжити всі необхідні заходи.

 

Не зайвим буде здати аналізи на вірусні гепатити B та C, а також на ВІЛ. Якщо є підозра на хламідіоз (або він був колись в наявності), потрібно обов’язково провести відповідну діагностику. Це захворювання є дуже небезпечним для новонароджених, тому про факт його наявності потрібно знати і жінці, і лікарю.

 

Чи потрібна консультація генетика?

 

Якщо партнери здорові та їх вік від 20 до 35 років (для чоловіків – до 40 років), консультація генетика не є обов’язковою. Окрім вікових причин, приводом для такої консультації можуть бути:

 

  • в роду одного з пари були спадкові захворювання;
  • один чи обидва партнери працювали на шкідливих виробництвах;
  • якщо раніше хоча б у одного з пари були випадки народження мертвих дітей або дітей з вадами розвитку;
  • при тривалому безплідді, невиношуванні та викиднях, пологах на ранніх термінах;
  • якщо один чи обидва з пари довгий час проживали на екологічно несприятливій території.

 

Інші важливі моменти

 

Не останню роль під час планування вагітності відіграють раціон та відмова від шкідливих звичок. В меню майбутньої мами повинні бути переважно овочі та фрукти, нежирні кисломолочні продукти, крупи та риба. М'ясо краще обирати дієтичне (курка, індичка, кролик). Бажано обмежити вживання шоколаду та кондитерських виробів. Міцний чай та каву краще замінити натуральними соками та компотами, морсами.

 

Відмова від паління та алкоголю – це обов’язкова умова для тих, хто в найближчому майбутньому планує стати батьками. Це стосується як жінок, так і чоловіків, тому що етиловий спирт та нікотин негативно впливають і на яйцеклітини, і на сперматозоїди.

 

Якщо Вас цікавить ведення вагітності на Позняках, або підготовка до неї, зверніться в «MD clinic»! Наші лікарі з радістю дадуть відповідь на всі питання, нададуть необхідну медичну допомогу і підкажуть, як правильно готуватися до вагітності.