Гінекологічне здоров’я жінки можливе не лише у разі дотримання правил здорового способу життя у фізичному сенсі, але й  у психологічному. Стрес, емоційні перевантаження, нервове виснаження та підвищена тривожність негативно впливають на стан всього організму, а першими реагують, як правило, матка та яєчники.

 

Порушення циклу та анатомічні особливості

 

В нормі цикл жінки складається із двох фаз: фолікулярної та лютеїнової (її також називають фазою жовтого тіла). Між ними відбувається овуляція, під час якої яйцеклітина виходить у маткову трубу. В періоді фолікулярної фази активно діють гормони естрогени, а під час лютеїнової – прогестерон. Першими ознаками початку розвитку захворювань матки можуть бути відсутність овуляції та гормональний дисбаланс.

 

Подовження тривалості першої половини циклу часто пов’язані з підвищеним рівнем естрогену. Через це в тканинах матки можуть з’являтися вогнища, в яких ендометрій занадто розрісся (так звана, гіперплазія), які з часом можуть перероджуватись у пухлини, поліпи і т.д. Гіперплазія підвищує ризик маткових кровотеч, а також запальних та інфекційних захворювань.

 

Окрім медикаментозного лікування, необхідно переглянути своє ставлення до життя і навчитися мінімізувати наслідки стресу.  Гормональний дисбаланс може виникати знову, і знову, якщо жінка буде перебувати у постійному психоемоційному напруженні. Але чому ж тоді не у всіх виникають проблему у сфері гінекології, зважаючи на те, що стрес – невід’ємна частина сучасного ритму життя? Значну роль відіграють спадковість та генетична схильність до розвитку таких захворювань.

 

Спадковість

 

Психологи вважають, що ризик виникнення захворювань матки підвищений у тих жінок, чиї мами не були щасливими та не змогли передати своїм дітям достатню кількість позитивної енергії. Образ щасливого та нещасливого життя формується у дитячій підсвідомості до 3-х років, і потім ця модель розвивається (особливо активно цей процес відбувається в період статевого дозрівання).

 

Недозрілість матки може давати про себе знати навіть на анатомічному рівні. Це можуть бути як незначні аномалії розвитку, так і серйозні патології, що заважають завагітніти та в майбутньому – народити. Варіанти лікування потрібно обирати індивідуально, в залежності не лише від фізичних, але й від психологічних особливостей організму жінки.

 

Психологічні особливості пацієнток, що схильні до розвитку захворювань матки

 

Деякі риси характеру в сукупності з анатомічними особливостями можуть знатно підвищувати ризик розвитку захворювань матки. До них належать:

  • невпевненість у собі;
  • схильність догоджати іншим за рахунок власних інтересів;
  • нетерплячість;
  • недовірливість.

 

Через негативні емоції спочатку руйнується психоемоційне здоров’я, а потім зміни поширюються і на фізичне самопочуття. Для повноцінного та щасливого життя жінці необхідно отримувати і віддавати позитивну енергію, яка допомагає підтримувати баланс у всьому організмі. Якщо вона часто жертвує власними інтересами та живе на межі виснаження, джерело енергії зменшується та з часом у неї можуть почати розвиватися проблеми психосоматичного характеру.

 

Хвороби матки можуть виникати і через інші особливості поведінки. Наприклад, часті звинувачення та осудження людей, фіксація уваги на негативних моментах та негатив до чоловіків, на думку психологів, також провокують гормональний дисбаланс та гінекологічні хвороби. Модель взаємодії з навколишнім світом формується ще з дитинства, тому батькам потрібно створити такі умови розвитку дитини, за яких вона буде відчувати любов та тепло.

 

Якщо жінка виснажена та змучена соціальними проблемами, скоріше за все, їй не вдасться уникнути гінекологічних проблем. Але нормалізувати свій стан можливо: для цього потрібно своєчасно звертатися до кваліфікованого лікаря, а за необхідності і до психолога. Для відновлення жіночого здоров’я важливо все: і медикаментозне лікування, і встановлення душевної рівноваги.