Вагітність – це природній процес, тому за відсутності патологій в її механізми краще не втручатися. Але інколи через деякі загрозливі стани, жінці може знадобитися своєчасна медична допомога. Рання діагностика вагітності важлива як при її нормальному перебігу, так і при патологічному. Завдяки діагностиці лікар може бути впевнений, що майбутній мамі та дитині нічого не загрожує, а у випадку виникненнях необхідності, жінці одразу може бути надана медична допомога. Сучасна діагностика вагітності безпечна та інформативна, тому краще не нехтувати нею та своєчасно звертатись до лікаря.  

 

Визначення терміну  вагітності – чи можна довіряти лише симптомам?

 

Часто, коли жінка помічає затримку менструації вона мимовіль намагається знайти в себе певні симптоми вагітності ще до проведення будь-яких діагностичних процедур. Складність полягає в тому, що найперші ознаки вагітності дуже часто нагадують звичайні симптоми ПМС. До них належать:

 

  • підвищена чутливість молочних залоз;
  • зміна смаку;
  • значна емоційність;
  • нудота та блювання;
  • підвищена втомлюваність;
  • пігментація шкіри.

 

Будь-які суб'єктивні симптоми – це лише теоретичні ознаки можливої вагітності. Підтвердити чи спростувати цей факт можна лише за допомогою проведення тесту на вагітність, огляду в лікаря та УЗД органів малого тазу.

Небезпека полягає в тому, що ці симптоми можуть виникати незалежно від місця закріплення ембріону. До того ж тест на вагітність буде позитивним, як у випадку з матковою вагітністю, так і  у випадку з позаматковою (а цей стан може бути загрозливим, якщо його не діагностувати своєчасно). Тому при тривалій затримці менструації жінка має обов'язково звернутися до лікаря щоб впевнитися в тому, що все нормально. А за необхідності їй буде надана відповідна медична допомога, що допоможе зберегти здоров'я.

 

Фізіологічні зміни в жіночому організмі

 

На початку вагітності запліднена яйцеклітина стає ембріоном, і закріплюється в товщині стінки матки, щоб у подальшому рости і розвиватися там. Приблизно з третього тижня з клітин ембріона, що постійно діляться формуються три зародкових шари. У майбутньому з них будуть сформовані всі органи та системи.

Ембріональний період триває приблизно до 10 тижнів акушерського терміну вагітності. За цей час ембріон збільшується в від 0,3 мм до 3 см (не враховуючи плідних оболонок). Перший триместр – це дуже важливий період, тому що саме в цей час формуються всі тканини, структури, системи та органи. В цей період у майбутньої дитини вже б'ється серце, хоча його структура ще однокамерна.

Після закінчення третього місяця вагітності всі органи та системи надалі будуть лише рости та розвиватися, тому що до цього часу вони вже повністю сформовані. Організм жінки зазнає значних гормональних змін через які можуть змінюватись її смак, настрій а також загальне самопочуття.

Естроген забезпечує потовщення слизового шару шийки матки, покращення її кровопостачання, а  також посилення кровообігу в області молочних залоз.  Прогестерон сприяє розслабленню гладеньких м’язів та забезпечує перебудову усіх систем організму для виношування дитини. Через гормональні коливання на ранніх термінах вагітності жінку можуть турбувати токсикоз та підвищена втомлюваність. Зазвичай до кінця першого триместру  ці явища проходять, і  організм адаптується до нових змін.

 

Варіанти діагностики вагітності малого терміну

 

Окрім тесту на вагітність, який можна зробити вдома чи в клініці, існують такі методи діагностики:

 

  • огляд гінеколога;
  • УЗД органів малого тазу;
  • аналіз крові на ХГЛ.

 

При огляді на кріслі акушер-гінеколог може помітити зміни матки, які характерні для вагітності. Але щоб упевнитися в цьому, необхідно зробити УЗД органів малого тазу. Процедура безпечна для мами та майбутньою дитини, і до того ж дуже інформативна. З її допомогою можна встановити термін вагітності та виявити патологію на ранніх термінах.

Ще один варіант додаткової діагностики – аналіз крові на ХГЛ. ХГЛ або хоріонічний гонадотропін – це гормон, який виділяється при вагітності вже з 8 дня від зачаття. На початку вагітності його концентрація зростає кожні 48 годин, тому аналіз на ХГЛ може підтвердити факт вагітності ще до затримки менструації. Мінус метода в тому, що він, як і тест по сечі, не може вказати на позаматкову вагітність. Тому цей аналіз проводиться лише в комплексі з іншими діагностичними процедурами.

В «MD clinic» Ви завжди можете відвідати лікаря в зручний для Вас час та зробити УЗД органів малого тазу, щоб не нервувати даремно. Ми цінуємо час пацієнтів та турбуємося про їх здоров’я!