Молоді мами часто задаються питанням: «Чому лікар так ретельно вимірює голову і груди дитини в перші кілька місяців»? Про що розкажуть отримані дані лікаря, розповідає дитячий невролог медичного центру «MDclinic», Назар Оксана Василівна.

 

Чому так важливо від  народження контролювати приріст обхват голови і грудей у дитини?

 

Величина  обхвату голови (ОГ) дитини є одним з основних діагностичних критеріїв при оцінюванні неврологічного статусу. Величина ОГ залежить від гестаційного віку (термін вагітності, коли народилася дитина), маси при народженні, зростання та індивідуальних особливостей дитини. При народженні вона не повинна перевищувати обхвату грудної клітки на                1-2см. Нормальні розміри ОГ: 32-37см при народженні. Нормальний ріст голови протягом перших 3 місяців – 1,5 см в місяць. Надалі до 12 міс. ріст голови в середньому становить 1см в місяць. При порушенні нормального росту голови необхідна консультація дитячого невролога.

 

Чи впливає процес пологів на форму  черепа? Можуть деформації  черепа розповісти лікарю про порушення у малюка?

 

 

Під час пологів відбувається незначна деформація черепа, яка передбачена природою для полегшення проходження дитини по родових шляхах. Як правило, відновлення форми голови відбувається протягом першого тижня життя. У нормі форма голови має округлу форму. Різні деформації  з боку черепа, а також мікроцефальна і макроцефальна форми голови вимагають додаткового обстеження дитини з метою виключення патології з боку ЦНС.

 

Що таке кефалогематома?  Чи впливає вона на загальний розвиток дитини і як вона відбивається на розумових здібностях малюка в майбутньому?  Чи необхідно її видаляти  і який лікар спостерігає  за перебігом цього процесу?

 

Кефалогематома - це крововилив під окістя кісток черепа (частіше за тім'яну кістку) в результаті важких пологів у матері. Внаслідок того, що окістя щільно зрощена з кісткою, кефалогематома має обмежений характер поширення. При невеликих розмірах кефалогематоми необхідно спостереження неонатолога або педіатра. При значних розмірах кефалогематоми необхідна консультація нейрохірурга  з  подальшою пункцією кефалогематоми.

 

Обсяг необхідної консультативної допомоги та медичних маніпуляцій вирішується неонатологом у пологовому будинку,  де народився малюк.  При наявності кефалогематоми у дитини необхідно провести додаткові методи дослідження. При відсутності інших пошкоджень з боку головного мозку і черепу, кефалогематома має сприятливий характер для подальшого розвитку дитини.

 

Оксана Василівно, розкажіть, про джерельця і норми  їх закриття. Які існують перші ознаки відхилень,  які повинні насторожити маму?

 

Велике  джерельце розташовується в місці сходження лобових і  тім'яних кісток. Середні розміри тім'ячка при народженні:  2 на 3см. При дуже маленьких розмірів тім'ячка необхідно спостереження дитячого невролога. При дуже великих розмірах, напруженому та пульсуючому великому джерельці також необхідна консультація дитячого невролога. Терміни закриття тім'ячка у дітей різні, в нормі він повинен закритися до 18 міс. Наявність великих розмірів  тім'ячка у дитини віком від 18 міс. може бути одним з ознак рахіту.

 

Що таке гіпоксично-ішемічне пошкодження ЦНС?  Чим загрожує несвоєчасне лікування цієї патології?

 

 

Гіпоксично-ішемічне ушкодження ЦНС у новонародженого  виникає в результаті перенесеної хронічної гіпоксії плоду або ж гострої гіпоксії (асфіксії) під час пологів. Гіпоксія – це нестача кисню. Залежно від ступеня перенесеної гіпоксії, у дитини може бути різна клінічна симптоматика: від синдрому гіперзбудливості  до грубих рухових порушень.  Несвоєчасна діагностика  та  пізне лікування даної патології  може привести  до порушень розвитку дитини.

 

Здоров'я Вашим  дітлахам!