1. Що таке діатез? Це тільки особлива дитяча алергія, чи поки що схильність до алергії? Чому вона виникає?

 

На сьогодні під терміном діатез, мають на увазі стан схильності організму до розвитку алергічних хвороб. Клінічними проявами схильності дитини до алергічних захворювань є легкі транзиторні алергічні реакції на їжу або побутові алергени, вакцини або укуси комах, хімічні речовини і інше. Також до таких проявів варто віднести зміни стільця із слизом, епізоди нежиті з водянистими виділеннями, повторні явища бронхообструкції  та  стеноз гортані при ГРВІ, еозинофілію.

 

  1. Чи може діатез проявляти себе у вигляді поприлості у малечі, пітниці при будь-якому, навіть самому легкому перегріванні? А сіро-жовті сальні скоринки на волосяній частині голови і бровах теж від цього? Які його ознаки?

 

Так, дійсно частими проявами діатезу у дітей є повторні транзиторні шкірні висипання, поприлості при відсутності дефектів догляду за малюком, а також гнейси. Це і є першими ознаками, які повинні насторожити маму.

 

  1. Чи являється діатез своєрідним сигналом для мами, що в майбутньому дитина буде схильна до алергії?

 

Так, це є сигнал, але при дотриманні усіх рекомендацій і організації правильного харчування прогноз цілком сприятливий. Неадекватна  тактика лікування, яка застосована до дитини в ранньому дитячому віці, може привести до реалізації в атипичні захворювання різних органів і систему  з хронічним перебігом.

 

  1. З якого віку у крихітки може виникнути справжня алергія, у разі, якщо вона на грудному вигодуванні? А на штучному? Чи існують групи алергенів, які можуть викликати алергії в ранньому віці?

 

Терміни реалізації діатезу в справжню алергію залежить від різних факторів, таких як генетична схильність, реактивність організму, правильність харчування та догляд за шкірою малюка.

Початок симптомів алергічного дерматиту відзначається: у віці до 6 місяців - 60% випадків, до 1 року - 75%, до 7 років-80-90%. На грудному вигодовуванні ризик розвитку алергії  менший. Найбільш небезпечні алергени - коров'яче молоко, яйця, злаки, соя, риба, овочі та фрукти червоного або помаранчевого кольору.

 

  1. Якими методами можна з'ясувати чи це алергія?

 

Діагностика алергії базується головним чином на аналізі клінічних проявів. Існуючі лабораторні дослідження є допоміжними і мають значення тільки при наявності клінічної картини.

 

  1. Чи може алергія бути наслідком будь-яких вогнищ хронічної інфекції, наприклад, при наявності глистів в організмі у дитини, лямблій, хламідій, дисбактеріозу кишечника?

 

Може, адже часто ліквідація хронічних вогнищ інфекції, позбавлення від глистів і здоровий шлунково-кишковий тракт – всі ці фактори сприяють позбавленню від алергії.

 

  1. Чому потрібно лікувати алергію? До яких наслідків може привести не вилікувана алергія?

 

Лікувати алергії необхідно, оскільки це може привести до розвитку бронхіальної астми, алергічного риніту, рецидивуючого ларинготрахеїту, а також полінозу.

 

  1. Які методи лікування алергії існують на сьогодні?

 

У дитячому, особливо грудному віці, необхідна дієта. Велике значення має лікування патології травного тракту, дисбактеріозу. Призначають еубіотики, ферментні препарати, гепатопротектори. Довготривалим  хворіючим дітям  доцільно періодично рекомендувати седативні препарати. В період загострення застосовують нетривалими курсами антигістамінні препарати. Імуномодулятори - за показанням. Кортикостероїди при атипічному дерматиті використовувати небажано, оскільки формується гормонорезистентність, відміна же призводить до того, що обважнює процес. При ускладненні вторинним інфікуванням призначають зовнішньо креми з антибактеріальними препаратами. Велику увагу слід приділяти процедурам, які сприяють зволоженню шкіри. Це повинні бути щоденні ванни (можна з кухонної, морською сіллю, висівками), подальше нанесення зволожуючих кремів. Добрий результат дає призначення конституційно підібраних гомеопатичних препаратів.

 

  1. Что таке щеплення від алергії?

 

Щеплення від алергії  - це метод специфічної імунотерапії. Метод  полягає у введенні в організм дорослих доз алергенів, до яких у хворого підвищена чутливість, з метою синтезу захисних антитіл, що призводить до зменшення або повного зникнення симптомів. У дітей раннього віку не використовується, оскільки важко виявити алерген.

 

  1. С якого віку можна вводити прикорм дитині, яка страждає на діатез або алергію? Краще використовувати готові суміші і консерви, або натуральні продукти?

 

Прикорм, як здоровій, так і дитині з діатезом слід розпочинати не раніше з 6 місяців. Овочі або каші , в якому обсязі, в який час, безпосередньо визначає лікар, який враховує рівень фізичного розвитку дитини, стан шлунково-кишкового тракту, переносимість або непереносимість певних продуктів батьками, наявності у дитини супутніх захворювань. Зазвичай грудним дітям починають вводити прикорм  по 1/4 чайній ложці, по крапельці, по кілька грам, між їжею або прикорму, після грудного молока. І навіть, якщо не відбувається грубих помилок, коли дитині  дають відразу великий обсяг нової  їжі або вводять продукт не за віком, можна виділити три основних правила обережного введення прикормів.

 

  1. НЕ БІЛЬШЕ ОДНОГО НОВОГО ПРОДУКТУ НА ПРОТЯЗІ 1 - 2 ТИЖНІ
  2. НОВУ ЇЖУ ДАВАТИ В КІНЦІ ГОДУВАННЯ, ПО МОЖЛИВОСТІ ЗМІШУЮЧИ ЗІ "СТАРОЮ" (ЗНАЙОМІЙ ДИТИНІ) ЇЖЕЮ
  3. ЧИМ МЕНША ПОЧАТКОВА ДОЗА, ТИМ ПОВІЛЬНІШЕ ВОНА ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ, ТИМ МЕНШЕ ЙМОВІРНІСТЬ ВИНИКНЕННЯ ДІАТЕЗУ

 

Для дитини при наявности алергії краще використовувати адоптовані лікувальні суміші, які не тільки сприяють гармоничному розвитку малюка, але і оздоровлюють шлунково-кишковий тракт. Натуральні продукти звичайно ж корисні, якщо ви впевнені в їх безпеці. Я б радила починати прикорм з натуральних овочів і фруктів, якщо дитина зреагувала  погано - спробуйте готові консерви.

 

11.Якщо у дитини старшого віку вже є харчова алергія на якісь продукти, іноді виникає навіть набряк  Квінке, є надія, що з віком це захворювання у нього пройде?  Які методи лікування існують?

 

Прогноз лікування залежить від багатьох факторів, але надія на одужання є завжди. Кожній дитині потрібен індивідуальний підхід до лікування і запорукою успішної терапії атопічного дерматиту є комплексне лікування , яке спрямоване на корекцію різноманітних ланок патогенезу даного захворювання під пильним наглядом лікаря.

 

Статтю підготувала лікар- педіатр медичного центру «MDclinic» Коломієць Людмила Олександрівна.