Ваш малюк народився, усі хвилювання і тривоги про пологи позаду. Через місяць настане час відвідати перших лікарів - педіатра, ортопеда, окуліста і невропатолога, щоб переконатися, що малюк розвивається нормально.

 

Дитячий ортопед перевірить, чи правильно розвиваються ніжки і хребет малюка, порівняє складочки, направить на спеціальні обстеження, підбере лікування, якщо його щось збентежить.

 

На питання батьків відповідає дитячий ортопед-травматолог медичного центру  "MD clinic", кандидат медичних наук, Мельник Михайло Володимирович:

 

 1. Чому так важливо відвідати дитячого ортопеда саме в 1 місяць малюка?

 

 

В  1 місяць життя дитини ортопед  може діагностувати вивих стегна і інші природжені захворювання опорно-рухового апарату на симптоми, яких батьки можуть не звернути увагу.  Ортопед перевірить нормальний розвиток опорно-рухового апарату, своєчасно призначить при необхідності лікування і виправить порушення.

 

 1. Як часто потрібно показувати ортопедові малюка до 1 року і після?

 

З моменту народження дитини і у міру його розвитку необхідно стежити за його здоров'ям. До ортопеда слід звернутися в період  1,5-3, а також 6, 9 місяців і в рік. Надалі раз на рік.

 

 1. Що повинно насторожити батьків у поведінці і рухах новонародженого малюка і малюка 1-3 міс.?

 

Батьків повинно насторожити наступні симптоми: обмеження відведення стегон при згинанні; асиметрія стегон і сідничних складок, різна довжина ніжок; дитина увесь час повертає голову в одну і ту ж сторону; деформація стоп, клишоногість; деформація (викривлення) рук або ніг.

 

 1. Які проблеми в період вагітності мами можуть привести до ортопедичних порушень у крихітки?

 

Прийом препаратів для зниження тонусу матки на 2-4 місяці вагітності можуть привести до ортопедичних порушень у дітей. Вагітним, які ще готуються до появи дитини, треба частіше гуляти на свіжому повітрі і в їжі вживати більше продуктів з вмістом кальцію.

 

 1. Які проблеми ортопедичного характеру вирішуються за допомогою масажів, а які немає?

 

За допомогою масажу можна розв'язати проблему гіпертонусу і затримки розвитку тазостегнового суглоба.  ДТС  за допомогою масажу не лікується.

 

 

 1. Чи може гомеопатія допомогти при  лікуванні ортопедичних захворювань?

 

Ні. Тому, що ортопедичні захворювання це механічна проблема і вирішувати її потрібно механічним способом, а не гомеопатичними препаратами.

 

 1. Що таке дисплазія тазостегнових суглобів. Бувають різні ступені розвитку ДТЗ?

 

Дисплазія - це порушення розвитку тазостегнового суглобу. На будь-якому етапі розвитку опорно-рухового апарату можливі порушення.  ДТЗ згідно рентгенологічного або УЗД  обстеження має 3 міри розвитку :  легка, середня і важка. До групи дисплазії тазостегнового суглобу відносяться також природжений підвивих, природжений вивих і рентгенологічно незрілий тазостегновий суглоб.

 

 1. Які методи лікування і профілактики дисплазії МС існують?

 

Лікування ДТС проводиться залежно від її міри розвитку. Це можуть бути профілактичні штанці, або стромина у поєднанні з ЛФК і масажем. При підвивиху або вивиху призначають апарат,  що відводить. Якщо природжений вивих стегна не вилікуваний, то проводиться оперативне лікування.

 

 1. Що може вплинути на виникнення ДТС у дитини?

 

Порушення довкілля, прийом препаратів, які не рекомендуються під час вагітності, а також генетичне схильне є факторами ризику при виникнення ДТС.

 

 1. Чи правда, що ДТС - генетично схильне захворювання?

 

Так, найбільш частою причиною ДТС є генетична схильність. Не випадково, якщо у матері або у найближчих родичів дитини в дитинстві були ортопедичні проблеми, то велика вірогідність спадкоємства таких відхилень. Дівчатка хворіють в 10 разів частіше за хлопчиків.

 

 1. Якщо не лікувати дитину зі ДТС, що буде?

 

Не всі батьки наважуються надягати проф. штанці і стромина.

 

ДТС може перейти в підвивих стегна, тоді лікування проводиться за допомогою відвідного апарату або оперативно. Якщо не лікувати дитину з ДТС, то в майбутньому розвивається диспластичний коксартроз - захворювання тазостегнових суглобів, що супроводжується болями, порушенням ходи, зниженням об'єму рухів у суглобі.

 

Лікування профілактичними штанцями і строминами – це функціональний метод лікування і не обмежує рухи дитини.

 

Гармонійне формування опорно-рухової системи у дитини є запорукою здоров'я на все життя. Планове відвідування ортопеда допоможе перевірити нормальний розвиток і здоров'я опорно-рухового апарату, своєчасно вилікує та виправити порушення.