Вашій крихітці  виповнився 1 місяць, вітаємо!  Настав час відвідати перших лікарів, щоб переконатися, що розвиток вашого малюка йде правильно. Одним з таких лікарів буде дитячий невролог, який допоможе вам своєчасно звернути увагу на щонайменші ознаки порушень в нервовій системі  малечі,  лікар відповість на усі ваші питання, заспокоїть, а у разі проблеми, підбере правильне лікування.

 

На питання батьків відповідає дитячий невролог медичного центру "MDclinic",  Назар Оксана Василівна.

 

Оксана Василівно, в якому віці необхідно показувати малюка дитячого неврологу  і  чому?

 

Під час вагітності і пологів майбутня мама стикається з багатьма проблемами, які можуть стати причиною порушення нормального розвитку дитини. До основних факторів ризику розвитку патології  плода та новонародженого відносяться,  насамперед, загроза переривання вагітності, наявність хронічної соматичної та інфекційної патології, що вимагає прийому лікарських препаратів, фетоплацентарна недостатність, затримка внутрішньоутробного розвитку плоду, порушення нормального перебігу пологів та багато інших. З'ясувати, чи не вплинули вище перераховані фактори на неврологічний розвиток Вашого малюка, Вам допоможе дитячий невролог. Тому відвідати дитячого невролога необхідно у віці 1 місяця. Надалі необхідність і частоту  подальших консультацій визначає лікар. Щоб позбавити маму від зайвих переживань з приводу нормального розвитку малюка, відвідувати дитячого невролога бажано кожні 3 місяці (3, 6, 9 і 12 міс.) у період становлення основних моторних навичок.

 

А коли розумно  проводити огляд малюка лікарем?

 

Огляд  дитини краще проводити через  1-1,5 години після годування, так як відразу після годування  дитина зазвичай засинає і стає млявим,  якщо дитина буде голодна, то навпаки, вона буде надмірно неспокійна. І в першому, і в другому випадку лікар не зможе адекватно провести обстеження дитини.

 

На  що в першу чергу дитячий невролог звертає увагу при плановому огляді місячного малюка?

 

При плановому огляді лікар в першу чергу звертає увагу на загальний стан дитини: як він набирає вагу,  чи активно смокче груди, скільки він спить, з'ясовує наявність супутньої  патології. Надалі проводиться неврологічне обстеження дитини, яке входить, насамперед, вимірювання окружності голови, оцінка стану джерелець, м'язового тонусу  та  рефлекторної системи.  У висновку дитячий невролог дає загальну оцінку моторного та психічного розвитку дитини.

 

Які питання дитячий лікар може поставити  мамі  при першому відвідуванні?

 

При першому відвідуванні малюка у віці 1 місяця, дитячого невролога, насамперед, цікавить,  як протікали вагітність і пологи, наявність соматичної патології та TORCH - інфекції у матері,  як довго спить дитина, чи неспокійний у нього сон, як набирає вагу, стежить за іграшкою, посміхається чи ні, чи реагує на гучний звук, як часто виникають зригування і в якій кількості, чи є тремор підборіддя і ручок.

 

Оксана Василівно, а які проблеми у місячної  крихітки  повинні насторожити маму і стати приводом для звернення до дитячого невролога?

 

Наприклад, такі симптоми, як порушення сну, неспокій, часті зригування, виражене закидання голови назад під час сну, порушення смоктання, відсутність фіксації погляду до 1 міс., зниження загальної рухової активності, все це є приводом для звернення за консультацією до дитячого невролога.

 

А в більш старшому віці, за якими симптомами треба обов'язково показати дитину дитячому неврологу?

 

Затримка формування основних моторних навичок дитини, (повороти, сидіння, повзання, самостійна ходьба), асиметрія в рухах, порушення захоплення іграшок може бути одним з ознак порушень з боку м'язового тонусу і нормального неврологічного розвитку.  Відсутність або недостатне гуління, знижена  лепетна активність  може свідчити про порушення мовного розвитку.

 

Здоров'я Вашим дітлахам!