Для чого  ж потрібна контрацепція?

 

 

До «контрацепції» належать різні засоби запобігання небажаної вагітності. Вона дозволяє врятувати жінку від абортів і їх страшних наслідків, як для її фізичного здоров'я, так і психологічного добробуту. Теоретично будь-яка представниця прекрасної статі, яка живе статевим життям, повинна відповісти собі на питання: «Що я буду робити, якщо завагітнію?». Якщо пологи в даний час не входять в її плани, варто подбати про надійні способи контрацепції.

 

Сучасні заксоби контрацепції

 

Умовно усі методи контрацепції поділяють на надійні і не дуже ефективні. Єдиний метод, який гарантує 100% захист появи дітей – це утримання від статевого життя. Але такі кардинальні заходи потрібні не завжди. Існують менш радикальні, і при цьому цілком ефективні способи запобігання. До них відносяться:

 

  • внутрішньоматкова контрацепція;
  • гормональні таблетки;
  • стерилізація;
  • гормональні імпланти, які вводять під шкіру.

 

До менш надійних засобів запобігання небажаної вагітності відносять такі:

 

  • бар'єрні засоби (чоловічі презервативи та їх аналоги для жінок у вигляді діафрагм, ковпачків)
  • сперміциди, тобто свічки, пінки, креми
  • гормональні кільця і протизаплідні пластирі;
  • перерваний статевий акт;
  • календарний метод;
  • метод лактаційної аменореї.

 

Існує ще один засіб – це невідкладна (або посткоітальна) контрацепція. Але сучасна медицина розглядає її не як інструмент планування сім'ї, а як засіб, що застосовується на крайній випадок. Вона завдає удару жіночому здоров'ю, і тому повинна застосовуватися лише в екстраординарних ситуаціях.

 

Внутрішньоматкові спіралі

 

По ефективності це один з найбільш надійних засобів запобігання вагітності, при якому запліднення стає неможливим у зв΄язку із встановленням спіралі всередину матки. Існує два типи даного засобу:

 

  • класична спіраль;
  • гормональна спіраль.

 

Класична спіраль – відносно застарілий засіб, який передбачає впровадження в матку стороннього об'єкта з пластику або металу. Спіраль не дозволяє заплідненої яйцеклітини зміцнитися в порожнині матки, тому вагітність не зможе наступити. Вона хоч і є ефективним засобом, але все ж абортивним, таким чином негативно впливає на жіноче здоров'я. Через ці спіралі збільшується ризик появи позаматкової вагітності та запальних процесів в органах малого таза.

 

Принципово інший підхід має спіраль «Мірена» з гормональним складом. Вона не має абортивного ефекту, оскільки перешкоджає процесу запліднення (тобто контрацептивна дія). В стерильних умовах у матку вводять пластикову внутрішньоматкову спіраль, яка щодня викидає в порожнину матки невелику дозу гормону, що володіє контрацептивною дією. Гормон діє місцево, практично не потрапляючи в загальний кровообіг. Слиз при цьому згущується, тому сперматозоїди не можуть проникнути в матку і з'єднатися з яйцеклітиною. Це відмінний і надійний варіант для тих жінок, які вже мають дітей (оскільки спіраль вводиться в порожнину матки, її не можна встановлювати жінкам, які ще не народжували).

 

Гормональні таблетки

 

Пероральний прийом таблеток при дотриманні всіх правил використання забезпечує максимальний захист від небажаної вагітності. Після прийому лікарських засобів яєчники жінки  функціонують приблизно так само як при вагітності, тому овуляція не наступає. Яйцеклітина не дозріває і не виходить з яєчника – а тому  запліднення не зможе наступити. Такий засіб контрацепції – один з найбільш найприроднішим  і бережливим ставленням  до жіночого здоров'я. Правильно підібрані таблетки не тільки захищають від небажаної вагітності, але і знижують ризик розвитку раку яєчників та ендометрію у 2-3 рази. Не можна приймати гормональні контрацептиви за порадою подруги або провізора в аптеці. У будь-якому випадку завжди повинен підібрати кваліфікований лікар акушер-гінеколог.

 

Гормональні імпланти, протизаплідні пластирі та вагінальні кільця

 

Гормональні імпланти – це тонкі капсули, які імплантуються пацієнтці під шкіру. Вони не завдають особливого дискомфорту і діють протягом 2-5 років, виділяють щоденну добову дозу гормону в кров. Принцип дії схожий зі спіраллю «Мірена» – вони роблять слиз шийки матки дуже густою , що перешкоджає заплідненню. Мінус лікарського засобу в тому, що порівняно зі спіраллю, він коштує набагато дорожче і подальше витягування складніше.

 

Хірургічна стерилізація

 

Це радикальний засіб, де жінці перев'язують маткові труби або накладають на них спеціальні клеми. Він проводиться тільки за згодою подружжя, за умови, що у пари є мінімум 2 дітей. Наслідки операції мають незворотний характер, і завагітніти природним чином після неї практично неможливо.

 

Бар'єрні засоби  контрацепції

 

Презервативи при правильному використанні забезпечують достатньо високий рівень захисту від небажаної вагітності й венеричних захворювань. Але іноді, при порушенні правил використання та зберігання презервативів, може виникнути незапланована вагітність.

 

Сперміцидні засоби

 

Це хімічні речовини, які впливають на властивості сперми, роблять її непридатною для запліднення. Вони випускаються у формі мастил, кремів, вагінальних свічок і гелів. Ефективність цих препаратів досить низька, до того ж багато хто з них втрачає свої властивості з взаємодією мила. Крім того, їх постійне застосування сприяє порушенню біоценозу піхви, внаслідок чого у жінки часто виникає дисбактеріоз і кольпіт, які погано лікуються.

 

Перерваний статевий акт

 

Перерваний статевий акт – це один із самих підступних і ненадійних засобів запобігання. Суть його в тому, що сім'явиверження відбувається поза піхви. Небезпека полягає в тому, якщо чоловікові й вдається добре себе контролювати, деяка частина сперматозоїдів міститься в мастилі, яка потрапляє в піхву під час незахищеного сексу. Крім того, даний засіб є шкідливим  для чоловіків, тому що може викликати застійний простатит, порушення потенції та невротичні стани.

 

Календарний метод

 

Цей  засіб заснований на фізіологічній особливості жіночого організму протягом менструального циклу. За індивідуальними відчуттями, вимірюванням базальної температури та примірного підрахунку дня циклу, пара уникає сексу в дні передбачуваної овуляції.

Це вкрай ненадійний засіб з двох причин:

 

  • овуляція не обов'язково відбувається в середині циклу, вона може пересунутися, а всі «ознаки», що вказують на неї дуже суб'єктивні;
  • сперматозоїди залишаються активними в жіночих статевих шляхах протягом 5-7 днів, тому відсутність сексу під час овуляції не гарантує захист від вагітності.

 

Метод лактаційної аменореї

 

Після пологів природою передбачено годування новонародженого грудьми. У цей період у жінок через високий вміст пролактину інколи відсутня менструація і овуляція. Але всі гінекологи акцентують увагу на тому, що навіть при відсутності менструацій парі необхідно захищатися. Справа в тому, що перша овуляція після пологів настає ще до першої менструації, і багато жінок вагітніють саме в цей період. Вони продовжують годувати грудьми з упевненістю, що відсутність менструації пов'язана саме з лактацією, хоча в їх організмі вже зародилося нове життя. Ось так і з'являються діти-погодки.

 

Будь-яка дитина у родині повинна бути запланована та бажана. Психологи довели, що діти це відчувають ще в утробі матері. Враховуючи досягнення сучасної медицини, планувати поповнення у родині в потрібний час – це реально і доступно для кожної жінки. А як зробити це найбільш безпечно для свого організму, Вам порекомендує досвідчений лікар - гінеколог медичного центру «MD clinic»

Читати далі...