Аналіз сечі
Загальний аналіз сечі відображає цілий ряд показників, за допомогою яких можна оцінити роботу не тільки сечостатевої системи, але і стан організму взагалі. В результаті аналізу вказується колір сечі, її щільність, наявність або відсутність білка, кетонових тіл, глюкози і білірубіну. За допомогою загальноклінічного аналізу сечі можна виявити бактерії, наявність солі або крові, виявити спори патогенних грибків. Численні відхилення від норми надають можливість визначити справжню причину порушень і призначити пацієнту більш детальне обстеження.
Загальний аналіз сечі – це обов'язкове обстеження інфекцій та запалень сечового міхура, нирок і сечоводів. Цей аналіз неодноразово здають вагітні жінки для оцінки стану усього організму і органів сечовидільної системи зокрема. За його допомогою контролюють відсутність білка і глюкози в сечі. Перед будь-якими операціями та діагностичними процедурами, що передбачають використання наркозу, цей аналіз також входить до списку планових обстежень.
Підготовка до здачі аналізу сечі
- Перед здачею аналізу сечі обов'язково проводять гігієнічні процедури
- Сеча збирається у сухий чистий контейнер з кришкою.
- Контейнер повинен бути підписаний (ПІБ пацієнта)
- Сеча повинна бути доставлена вранці протягом 1,5-2 годин після здачі
- Не бажано збирати сечу під час менструації і протягом 5-7 днів після цистоскопії.
- Не бажано здавати сечу під час прийому лікарських засобів. Якщо в інший час це не можливо зробити, повідомте про це лікаря.
Загальний аналіз сечі
Сечу для дослідження слід збирати тільки з ранкової порції, тобто натще відразу після сну, так звана «ранкова сеча» в чистий посуд об'ємом 100 мл. Розшировка результатів загального аналізу здійснюється протягом дня.
Аналіз сечі за методом Нечипоренка
Для аналізу збирається середня порція первинної ранкової сечі об'ємом 50-100 мл!
Аналіз сечі за методом Зімницького (добова сеча)
Сеча збирається кожні 3 години протягом доби, першу ранкову порцію злити, і з цього моменту починати збір. За добу зібрати 8 ємностей, які слід зберігати в темному, прохолодному місці за температури 4 – 80С. Водночас потрібно враховувати кількість вжитої рідини для визначення співвідношення між добовим діурезом і кількістю спожитої за добу рідини.
Бактеріологічний посів сечі
Після проведення ранкових гігієнічних процедур, у стерильний контейнер 50-100 мл збирають середню порцію ранкової сечі. Бактеріологічний посів сечі необхідно здавати до початку або не раніше, ніж через 14 днів після закінчення курсу антибактеріальної, антимікотичної терапії. Протягом 24-х годин перед здачею біоматеріалу не застосовувати препаратів місцевого призначення. Сеча повинна бути доставлена до клініки вранці протягом 1,5-2 годин після забору. Результати аналізу готуються протягом 10 днів.
Важливо! Тільки лікар може скласти повну програму лабораторних обстежень, грамотно оцінити результати й надати чіткі рекомендації щодо лікування.
Аналіз калу
Аналіз калу на копрограму дає можливість оцінити:
- здатність перетравлення і ферментативну активність кишківника, шлунка, підшлункової залози
- евакуаторну функцію кишківника і шлунку
- запальний процес кишківника
- стан мікрофлори кишківника
- наявність найпростіших, цист, гельмінтів та їх яєць
Правила здачі аналізу калу на копрограму, яйця гельмінтів й лямблії.
- Перед здачею аналізу лікар може призначити відповідну дієту, якої пацієнт дотримується протягом 4-5 дня.
- Перед здачею калу необхідно провести гігієнічні процедури.
- Бажано здавати аналіз калу вранці і доставити матеріал у лабораторію протягом 2 годин, щоб від дії ферментів і мікроорганізмів в ньому не відбулися істотні зміни. Якщо це не можливо, матеріал збирають раніше, але не більше, ніж за 8 годин до здачі у лабораторію. У цьому випадку аналіз слід зберігати в холодильнику.
- Перед здачею аналізу необхідно спорожнити сечовий міхур. Дефекація проводиться у суху, чисту ємність. Пробу калу з різних місць разової порції перенести в чистий контейнер за допомогою ложки, яка вмонтована до кришки (не більше 1/3 об'єму контейнера).
- Забезпечити відсутність в матеріалі калу сечі і води.
- Закрутити кришку.
- На контейнері написати своє прізвище, ім'я та по батькові.
Не рекомендується проводити обстеження калу раніше ніж через 2 дня після клізми, рентгенологічного обстеження, колоноскопії.
Не рекомендується напередодні приймати проносні препарати, активоване вугілля, препарати заліза, міді, вісмуту, або використовувати ректальні свічки.
Не бажано проводити дослідження калу у жінок під час місячних.
Аналіз калу на дисбактеріоз
Аналіз калу на дисбактеріоз — це дослідження мікрофлори кишківника людини.
Даний аналіз дозволяє оцінити концентрацію і співвідношення «корисних» (лактобактерії, біфідобактерії, кишкова паличка), умовно-патогенних (ентеробактерії, стафілококи, клостридії, гриби) і патогенних (шигелі, сальмонели) мікроорганізмів. Внаслідок різних причин мікрофлори кишківника можуть зникнути «корисні» бактерії і з'явитися патогенні мікроорганізми (грибки роду кандида, стафілококи, протей, синьогнійна паличка).
Аналіз калу на дисбактеріоз призначають за наступних ознак:
- болі й дискомфорт у животі, здуття
- нестабільне випорожнення (запори і проноси)
- непереносимість ряду продуктів
- шкірні висипання, алергічні реакції
- кишкові інфекції
- визначення характеру порушення нормального біоценозу кишківника.
Правила здачі аналізу
- Взяття патологічних виділень проводиться до початку лікування антибактеріальними, імунобіологічними, протигрибковими препаратами.
- Після закінчення курсу лікування аналіз калу здається через 5-7 днів
- До здачі аналізу за 2-3 дня всі пацієнти повинні перебувати на дієті, яка виключає продукти, що підсилюють процеси бродіння в кишківнику, молочно-кислі продукти, а також алкоголь.
- Зразки ранкового калу збирають у стерильний посуд.
- Кал беруть переважно із середньої порції спеціальною ложкою, яка вмонтована в кришку стерильного контейнера, у кількості не більше 1/3 від обсягу контейнера.
- Контейнер щільно закривається кришкою, пакується в чистий одноразовий пакет з замком і доставляється у лабораторію не пізніше 2-х годин з моменту взяття матеріалу (тому що у випорожненнях зберігається співвідношення мікроорганізмів).
- Доставляти матеріал в лабораторію бажано як можна швидше, адже він не підлягає зберіганню.
Аналіз на ентеробіоз
Правила здачі аналізу
- Необхідно провести зовнішній зішкріб періанальних складок. Використовується спеціальний індивідуальний пакет, що містить інструкцію і предметне скло.
- Процедура здійснюється вранці, відразу після сну, за допомогою липкої стрічки (довжиною до 5 см).
- Не рекомендується проводити гігієнічні процедури до здачі матеріалу!
- Після отримання зішкріба, липка стрічка наноситься на предметне скло. Скло загортають у папір і кладуть в індивідуальний пакет, який відразу доставляється до медичного центру.