Ерозія (ектопія) – це дефект слизової оболонки шийки матки, який виникає внаслідок нетипового співвідношення циліндричного та плоского епітелію шийки матки. Циліндричний епітелій шийкового каналу поширюється на поверхню піхвової частини шийки матки — тобто клітини опиняються не на своєму місці.

 

Ектопія сама по собі не є патологічний стан. Це нормальний процес перетворень в організмі жінки. За відсутності факторів та ідеальній гормональній системі, які можуть сповільнювати процес перетворення циліндричного епітелію в плоский, стан ектопії проходить у віці 18-22 років. Ерозія зустрічається приблизно у половини жінок репродуктивного віку і не зустрічається у жінок після 40 років.

 

Важливо також знати, що ерозія буває вроджена, тобто виникає через гормональні порушення в період статевого дозрівання й набута (посттравматична) – тобто наслідки пологів, абортів і т. п. Якщо мова йде за вроджену ерозію, зазвичай, лікар завжди вибирає тактику спостереження – щорічний огляд шийки  спеціальним мікроскопом (кольпоскопія) і аналізи. Це достатньо для того, щоб не пропустити жодних "жахливих" наслідків. Якщо ж мова йде за придбану ерозію, то найчастіше лікар запропонує жінці «припікання».